Edukacja atrakcyjności

Właśnie rozpoczyna się Twoja przygoda z nabywaniem atrakcyjności. Zależy Ci na tym, aby inne osoby zaczęły Cię dostrzegać, szanować, a może i nawet podziwiać. Chcesz, aby liczyli się z Twoim zdaniem i prawdopodobnie liczysz też na zwiększenie asertywności. To tylko pojedyncze cechy osoby atrakcyjnej, a jest ich o wiele więcej.

Doskonale wiemy, że wielu z nas chce najlepszego rozwiązania, które jest: tanie, szybkie i dobre. W wielu przypadkach można wybrać tylko dwa. O ile tutaj na tej stronie możesz czerpać wiedzę kompletnie za darmo, zdobyć niesamowite narzędzia do zmiany, to musisz wiedzieć, że wykonanie pracy leży po Twojej stronie. Na tej stronie dowiesz się jak poszerzać swoją wiedzę na temat umiejętności społecznych, pokażę Ci na własnych historiach, jak ja to robiłem (i robię dalej).
Poznasz niezbędne terminy, którymi posługujemy się na co dzień (w kręgu osób związanych z rozwojem wewnętrznym).

Cykl artykułów „Tworzenie Własnej Atrakcyjności”

Sekcja, którą czytasz jest częścią większej całości Twórz Własną Atrakcyjność. Strony możesz czytać wyrywkowo, ale najlepszy efekt przyniesie czytanie po kolei. Rzuć okiem jak to wygląda:

  1. Tworzenie atrakcyjności – czyli wgraj nowy system do swojego umysłu.
  2. Jak przeanalizować własne zachowanie – Przedstawię Ci sposoby jak zapisuję to co robię, co pozwala określić czy idę w dobrą stronę, czy nie. Otrzymasz gotowe pliki do uzupełnienia, które ułatwią Ci stworzenie podsumowania. Chętnie podzielę się również swoim wykazem
    1. Moje zestawienie
  3. Edukacja atrakcyjności – W tym artykule wyjaśnię Ci różne terminy, zasady działania atrakcyjności i wiele więcej
    1. Książki warte przeczytania
    2. 4 filmy
  4. Jak rozpocząć notowanie zachowania – [rozpisz 2 zdania]
  5. Lista kategorii zachowań
  6. Program do rejestrowania – Darmowy szablon stworzenia własnej atrakcyjności – sposób na odzyskanie wiary w siebie. Przewodnik krok po kroku
    1. SWA Konrada
  7. Darmowy szablon stworzenia własnej atrakcyjności – sposób na odzyskanie wiary w siebie.
  8. Plan redukcji złych nawyków, gestów i wypowiedzi – Dalsza edukacja. W tym miejscu skupię się na tym, co w sposób zaplanowany wyrzucać ze swojego zachowania.
  9. Sprawdzone strategie – jak zacząć? – historia [imię]
  10. Jak się zmienić, skoro jesteś leniwy? Mam na to pomysł.

Nie wszystkie strony są już gotowe i dostępne. Pracuję nad nimi, aby przygotowane treści dawały jak najlepszy rezultat. Śmiało możesz komentować pod innymi wpisami, jeśli czujesz, że chcesz zobaczyć konkretną stronę.

Edukacja umiejętności społecznych

Zgodzisz się ze mną, że w systemie edukacji (w Polsce) jest wielka dziura jeśli chodzi o to, czym się tutaj zajmujemy, prawda?
Również ubolewam, a niestety nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić.
Zwykle rodzice lub opiekunowie dają dziecku wyprawkę w postaci niezbędnego minimum jak się zachowywać. Nie kojarzę sytuacji ani w swoim życiu, ani z opowieści klientów, żeby rodzic powiedział dziecku: Zobacz Zosiu. Ta Pani właśnie oszukiwała i prawdopodobnie dlatego tak się zdenerwowała. Uważaj na takie zachowanie, może Ci to pomóc.
Ani w kontekście atrakcyjności:
Widziałeś synu? Ten człowiek dba o interesy innych ludzi. To jest jedna z zasad, którymi kierują się osoby sukcesu i jeśli chcesz, aby inni Cię szanowali, to na pewno będzie to jedna z dobrych dróg.
Brzmi nieprawdopodobnie, co nie?

Nie mamy wzorców, które dawałyby nam, chociaż dobry punkt zaczepienia gdzie powinniśmy kierować naszą uwagę. Tyle, co byliśmy (prawdopodobnie, bo nie każdy) pilnowani, żeby nie popadać w toksyczne środowisko. Jak ktoś miał dobrą sytuację ekonomiczną w domu, to rodzice opłacali sportowe zajęcia pozaszkolne, kolonie czy wyjazdy.
Taką wiedzę jednak musimy zdobywać sami, wpadając rzecz jasna w różne pułapki, których nie umiemy jeszcze zawczasu zauważyć.

Niekorzystne przekonania

Prawdopodobnie masz wyrobione zdanie o tematach jak komunikowanie się, perswazja, umiejętności społeczne czy obserwowanie mowy ciała. Zajmuję się tematyką około dekady i słyszałem przeróżne historie, uprzedzenia i przekonania. Część z nich wydaje się korzystna, inna zaś – bardzo szkodliwa. Wymienię teraz te popularne i te, co najbardziej zapadły mi w pamięć:

  • Zachowuj się naturalnie i nie ucz się tego, bo się zmienisz
  • Nie krzyżuj rąk na klatce piersiowej, bo to pokazuje, że się dystansujesz
  • Musisz zachowywać się naturalnie, bo inaczej nikt ci nie zaufa
  • Patrz w oczy, bo wtedy pokażesz, że się nie boisz
  • Mowa ciała nie działa (!)
  • Zachowujesz się sztucznie, gdy tak dziwnie mówisz
  • Żeby być lubianym, musisz wychodzić do ludzi

Jak widzisz, część z nich może się przydać, a inne mogą szkodzić.

Krótko powiem, że pochodzę z rodziny trudniącej się handlem, ale techniki budowania sympatii (wobec klienta), odpowiadania na jego potrzeby czy dopasowywania się do rozmówcy – w tych prograch są obce.
Dopiero sam na własną rękę – mając niespełna 20 lat zacząłem zgłębiać wiedzę w tym temacie. Skutkowało to przeczytaniem pierwszych książek o atrakcyjności, o mowie ciała i perswazji oraz uczęszczaniem na pierwsze kursy. Uważam, że te kroki przyczyniły się znacząco do rozwoju i zaowocowały momentalnie wieloma korzyściami.

Kilka propozycji co można zrobić, aby przewartościować swoje przekonania w tych tematach:

Na samym początku trzeba zrozumieć, że aktualna wiedza, którą posiadasz może być niepełna lub wręcz błędna. Uświadamiając sobie taki stan pozytywnie nastroisz się i otworzysz na nowe doświadczenia.
Drugim krokiem może być poznanie kogoś, kto również interesuje się tym tematem.
Niestety, nasi bliscy mogą nas ciągnąc w dół, wyśmiewać i oceniać. Dlatego znajdź, chociaż 1 osobę (w realu lub online), z którą możesz porozmawiać o komunikacji. Pozwoli Ci to dzielić się spostrzeżeniami i dodatkowo Cię zmotywuje.
Nie masz nikogo takiego? Już tworzysz beznadziejne przekonania?
Wpadnij na naszą grupę na Facebooku, bo tam jest trochę takich zajawkowiczów 🙂 [LINK]

Trzeci ruch to poszukiwanie wiedzy w postaci inspirujących materiałów bogatych w wiedzę:
Książki. Tutaj przygotowałem dla Ciebie artykuł, w którym opisuję wszystkie warte (w mojej ocenie) książki do przeczytania (chciałbym, aby tam któregoś dnia znalazła się i moja książka).

  • Ogólnodostępne materiały wideo. Nie chcę Cię przytłaczać ilością wiedzy dostępnej w internecie, ale polecam zajrzeć na ten kanał YouTube i znaleźć interesujący temat. Bardzo często są napisy w jęz. Polskim, wystarczy je włączyć w opcjach.
    Patrząc na inne osoby, obserwując ich doświadczenia, to jak się wypowiadają – możemy podpatrywać co działa, a co nie.
  • Kursy. Dużo się z nich nauczyłem i poznałem setki inspirujących ludzi z wielu zakątków świata. Trzeba wydać trochę pieniędzy, ale jeśli jesteś gotowy na ten krok, a prowadzący jest godny zaufania – zrób to.
    U mnie możesz zdobyć kursy online, takie jak Poradnik Wykrywania Kłamstwa, Pierwsze Wrażenie – Tylko Raz, czy Obserwowanie Mowy Ciała. Z kursów stacjonarnych prowadzę kurs Trening Komunikacji (mega konkretny, polecam zajrzeć).
  • Czwartą (i w tym zestawieniu ostatnią) pozycją, będzie praktykowanie. W mojej ocenie wszystkie poprzednie działania będą niczym, jeśli nie zastosujemy ich w życiu. Obserwując ludzkie zachowanie doskonale dostrzegam wzorzec, że ludzie chcą doznawać uczucia spełnienia (zakupu, zainteresowania). Niestety, gdy przychodzi do wcielenia w życie planu treningowego, zmiany nawyków – proza życia codziennego wygrywa, a wszelkie plany i wizje odchodzą w zapomnienie. A to właśnie wychodzenie ze strefy komfortu w postaci zmiany zachowania, wykonania innego niż do tej pory gestu czy użycia kombinacji słów, której do tej pory się nie używało – jest kluczem do osiągania efektów w tej dziedzinie.

Gesty i zachowania - zależą od okoliczności

Bardzo ważny temat, który koniecznie musisz zrozumieć. Mianowicie, wszystko, o czym piszę, wszystko, co usłyszysz od innych i wszystko, co pojawi się w Twojej głowie jest relatywne (względne).
(Przykład) Podanie znajomemu ręki na przywitanie może być bardzo dobrze odebrane, ale w przypadku przywitania się z szefem już nie bardzo (to on powinien wyciągnąć dłoń, a nie pracownik).
Zachowywanie się naturalnie i swobodnie przy stole rodzinnym może być korzystne, ale już na pierwszej randce warto pokazać się z tej najlepszej strony.

Wniosek jest taki, że nikt nie wskaże Ci jedynej i odpowiedniej drogi, która zagwarantuje sukces. Mówię to z pełnym przekonaniem. Naturalnie w rozmowach, czy w reklamach usłyszysz, że nauczysz się tego, owego i Twoje życie się odmieni, ale ma to przyciągnąć Twoją uwagę. Później polecam na nowo zweryfikować czy dało Ci to wymierne korzyści.

Mam nadzieję, że tymi podstawami oswajam Cię z rozmaitymi terminami i ciekawostkami. Uważam, że dzięki temu masz łatwiejszy start w tej świetnej przygodzie, jaką jest tworzenie własnej atrakcyjności.
I w sumie tak sobie myślę, że sam chciałbym natrafić na takie miejsce, gdzie miałbym wszystko podane jak na tacy. A nawet jeśli czegoś by mi brakowało, to bym mógł napisać komentarz i zaczekać na odpowiedź. Niestety ja tak nie miałem, ale Ty tak masz. Zostaw komentarz poniżej, a ja chętnie Ci na niego odpowiem. Skomentuj, co na ten temat myślisz.

Oczywiście jeszcze podziękuję Ci za to, że czytasz mojego bloga. To niesamowite uczucie, gdy wiem, że coś tworzę (piszę, dłubię, usuwam, dodaję), a ktoś przeznacza najcenniejszą rzecz, jaką posiada – swój czas.

Ciekawostka: Na YouTube od początku swojej działalności moje materiały wideo widzowie oglądali łącznie 2 mln godzin.
Jednego dnia było to około 13.000! To ponad 540 dni!

Jak poszerzać wiedzę o umiejętnościach społecznych?

Świetne pytanie, które niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na szczęście są rozmaite ścieżki, które będą Cię przybliżać do osiągania wysokich kompetencji w powyższym temacie. Część z nich jest dość oczywista, część Cię może zaskoczyć, natomiast ostatni punkt – powinieneś zapamiętać najbardziej:

  • Czytanie książek o tematyce umiejętności miękkich. Więcej o książkach, które polecam przeczytasz w [tym artykule]
  • Oglądanie filmów z bohaterami, których darzysz sympatią. Na pewno oglądał_ś serial, w którym główna postać wyróżniała się swoim zachowaniem lub stylem. Szczególny sposób palenia papierosa, spoglądanie spod kapelusza czy wtrącanie charakterystycznego wyrażenia między słowa. Wczuwając się w postać i wykonując daną czynność czujemy się trochę inni, bardziej charyzmatyczni. Modelowanie czyichś zachowań zwykle pozytywnie wpływa na umiejętności społeczne.
  • Uczęszczanie na kursy płatne i bezpłatne – musisz od razu wiedzieć, że na darmowych kursach otrzymasz zwykle szczątkową dawkę wiedzy, a dużo gadania o płatnych kursach, do których zachęcają trenerzy. Sam tak robię w przypadku kursu Darmowy Mini Kurs. W przypadku płatnych kursów możesz uzyskać o wiele więcej merytorycznej wiedzy, ale bez skorzystania z ostatniego punktu z tej listy – odpuść sobie wydanie choćby złotówki.
  • Rozmowy z osobami, które interesują się podobną tematyką. W pierwszym momencie może pojawić się myśl: przecież nikogo takiego nie znam. Na szczęście takie miejsca jak to, spajają i łączą osoby o podobnych zainteresowaniach. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie na początek zostawienie komentarza poniżej oraz dołączenia do [grupy na Facebooku].
  • Praktykowanie i obserwacja – Bez tego ani rusz. Musisz obserwować swoje i innych zachowanie, żeby dostawać informację zwrotną: co działa, a co nie. Jeśli nie będziesz wykonywać zadań, przełamywać schematów i obserwować – Twoje Tworzenie Atrakcyjności może być przez to ograniczane.

Przeczytaj krótką historię Marcina

Najedź kursorem lub kliknij
Chłopak ten zainwestował dużo w rozwój. Praktykował wystąpienia publiczne i przemawianie w grupie. Jednak nawet po 4 latach praktyki, podczas integracji Marcin nie orientował się, że rozmówcy nie chcą kontynuować jego tematów. Nie nawiązywał do wypowiedzi rozmówcy, a zbaczał na swoje tory myślowe. To był dla nas ciężki czas. Nie bądź jak Marcin.
Wskazówka

Odradzam poszukiwania wiedzy na serwisach takich jak Instagram, czy TikTok. Super, jeśli się tam zainspirujesz pojedynczymi dawkami wiedzy, ale krótka ekspozycja na wiedzę sprawia, że zaraz ją zapomnisz.

To świetna informacja, że chcesz zadbać o swój charakter i poczynić zmiany w swoim wizerunku. Wyobraź sobie, że Twoje działanie to pewna droga, którą idziesz. Wraz z wdrażaniem nowych nawyków, poszerzaj swoją wiedzę, bo ona pozwoli Ci dbać o odpowiedni kierunek, a niejednokrotnie przyspieszy Twój rozwój.
Ucząc się, poznając innych – wykształcasz w sobie odpowiednie zasoby, a znając swoje możliwości z łatwością będziesz sięgał po odpowiednie narzędzia podczas interakcji.

Zgadzasz się? A może i nie? Bardzo mi zależy na Twojej opinii, dlatego skomentuj i wyraź swoje odczucia. Dla zasięgów możesz udostępnić, a jeśli masz do mnie jakieś pytanie nawiązujące do powyższej materii – jestem tu, by Ci na nie odpowiedzieć.

Dzięki za poświęcony czas. Wszystkiego, co najlepsze – dla mojego blogowego czytelnika (chyba zaczynamy się spoufalać😳).

Pierwsze Wrażenie - Tylko Raz - Kurs online

Masz okazję dołączyć do grona osób, które zainwestowały w swój rozwój.

Przedstawiam kurs online Pierwsze Wrażenie – Tylko Raz. Program przedstawia:

  • najlepsze metody na poznawanie ludzi.
  • Przewodnik krok po kroku, jak odnaleźć się w towarzystwie.
  • ABC jak nawiązywać trwałe relacje.

Nowy system operacyjny dla Twojego umysłu, który uczy od podstaw jak być atrakcyjnym.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *