Jak rozpocząć pracę nad sobą?
Jak rozpocząć pracę nad sobą?
Odpowiedzi jest naprawdę wiele. Możesz zacząć od czytania instagramowych postów motywacyjnych. Innym wyjściem może być szczera rozmowa z bliską Ci osobą. Ja natomiast uważam, że najlepszym pierwszym krokiem, jest ukierowanie uwagi na to, co robimy bez jakiejkolwiek ingerencji. Podam przykład:
Parka 30 latków ma dzisiaj dobry dzień. Iwona chce iść z Michałem na po południowy spacer i pisze mu o tym pomyśle. W odpowiedzi nie otrzymuje aprobaty na pomysł, a jedynie nie będę miał czasu po południu, przepraszam. Iwona czując odrzucenie reaguje w sposób reaktywny (bez kontroli ani zrozumienia swoich emocji), co rzutuje na jej nastrój oraz cały dzień. W odpowiedzi nerwowo wystukuje „ok.”.
Iwona miała świetną okazję do rozpoczęcia pracy nad sobą. Po pierwsze mogła spojrzeć na sprawę z perspektywy trzeciej osoby (i – dysocjacja), wtedy zaangażowałaby się emocjonalnie. Po drugie, w jego wiadomości są widoczne przeprosiny, a jej zdawkowa odpowiedź zakończona kropką nienawiści może eskalować problem, zamiast gasić go w zarodku.
Tym prostym przykładem pokazuję jak w codziennych sytuacjach jesteśmy w stanie na rozmaite sposoby reagować. Każdego dnia, do końca naszego życia stajemy przed szansą pracy nad własną atrakcyjnością.
Cykl artykułów „Tworzenie Własnej Atrakcyjności”
Sekcja, którą czytasz jest częścią większej całości Twórz Własną Atrakcyjność. Strony możesz czytać wyrywkowo, ale najlepszy efekt przyniesie czytanie po kolei. Rzuć okiem jak to wygląda:
- Tworzenie atrakcyjności – czyli wgraj nowy system do swojego umysłu.
- Jak przeanalizować własne zachowanie – Przedstawię Ci sposoby jak zapisuję to co robię, co pozwala określić czy idę w dobrą stronę, czy nie. Otrzymasz gotowe pliki do uzupełnienia, które ułatwią Ci stworzenie podsumowania. Chętnie podzielę się również swoim wykazem
- Moje zestawienie
- Edukacja atrakcyjności – W tym artykule wyjaśnię Ci różne terminy, zasady działania atrakcyjności i wiele więcej
- Książki warte przeczytania
- 4 filmy
- Jak rozpocząć notowanie zachowania – [rozpisz 2 zdania]
- Lista kategorii zachowań
- Program do rejestrowania – Darmowy szablon stworzenia własnej atrakcyjności – sposób na odzyskanie wiary w siebie. Przewodnik krok po kroku
- SWA Konrada
- Darmowy szablon stworzenia własnej atrakcyjności – sposób na odzyskanie wiary w siebie.
- Plan redukcji złych nawyków, gestów i wypowiedzi – Dalsza edukacja. W tym miejscu skupię się na tym, co w sposób zaplanowany wyrzucać ze swojego zachowania.
- Sprawdzone strategie – jak zacząć? – historia [imię]
- Jak się zmienić, skoro jesteś leniwy? Mam na to pomysł.
Nie wszystkie strony są już gotowe i dostępne. Pracuję nad nimi, aby przygotowane treści dawały jak najlepszy rezultat. Śmiało możesz komentować pod innymi wpisami, jeśli czujesz, że chcesz zobaczyć konkretną stronę.
Treści, które czytasz na tej stronie są całkowicie darmowe. Moim celem jest chęć niesienia pomocy innym w materii, w której czuję, że mam doświadczenie i rozumiem mechanizmy działania ludzkiej psychiki (przynajmniej w tym obszarze). Jeśli chcesz okazać zrozumienie i wesprzeć moją działalność - wystarczy, że zapiszesz się do Newslettera.
Stwórz własną atrakcyjność
Nie spotkałem na swojej drodze jeszcze osoby, która byłaby zdrowa psychicznie i nie zależałoby jej na pozytywnym zdaniu osób dla niej ważnych. Wielu z nas ma przekonanie, że żeby być fajnym, trzeba się takim urodzić. Albo liczymy na to, że świat zewnętrzny jakoś tak poprzestawia klocki okazji, że za darmo (i bez żadnego wkładu energii) staniemy się fajni.
Z mojego doświadczenia i obserwacji innych ludzi wynika, że nie podejmując konkretnych działań – zwiększamy prawdopodobieństwo na porażkę.
Podsumuj sobie ostatni rok swojego życia pod kątem relacji. Zastanów się, czy jesteś zadowolony z:
- tego, jacy ludzie Cię otaczają
- jakości bliskich osób
- [i coś jeszcze].
Wyobraź sobie teraz siebie za kilka lat. Zobacz oczami wyobraźni, wśród jakich ludzi się otaczasz i czy odczuwasz spokój i zadowolenie, czy może rozczarowanie i smutek.
Jeśli obraz jawi się jako małokorzystny, może to jest dobry moment na to, aby coś zrobić w swoim życiu. Rzecz jasna (będę to powtarzał wielokrotnie) – nie musisz zmieniać się o 180 stopni. Nie musisz stawać się kimś, z kim się nie utożsamiasz. Jeśli czujesz się dobrze teraz sam/sama ze sobą to świetnie. Zastanów się jednak czy to nie mechanizm obronny, który usprawiedliwia Twoją aktualną sytuację.
Jeszcze jedno. Możesz przyklejać sobie etykietkę introwertyka, krzyżować ręce na piersi i odpowiadać, że nie potrzebujesz wielu znajomych, ani być w centrum uwagi. Nie chcę zrobić z Ciebie Tony’ego Robbinsa, ani Gatsby’ego. Pomagam ludziom, którzy czują, że chcą coś zmienić, bo aktualna sytuacja ich nie zadowala i wiedzą, że mogą więcej.
Dokąd tak biegnę?
W pewnym okresie swojego życia wpadłem w wir rozwoju osobistego, przekładający się na moje zachowanie. Tak ambitnie podchodziłem do zadania, że moja gestykulacja, sposób mówienia były sztuczne i otoczenie to w mig wyłapywało. Następnie przyszedł moment, w którym poczułem, że trzeba poluzować tu i ówdzie. Jeśli dalej będę się tak zachowywał to są dwa scenariusze:
- albo stracę resztkę swoich znajomych
- albo ludzie się do tego przyzwyczają i potraktują moje zachowanie jako moje i będzie to całkowicie naturalne
Gdy przestałem się zastanawiać nad „każdym” gestem, spojrzeniem i słowem – efekty były bardzo zadowalające. Nie było sensu wkręcać silnik na najwyższe obroty, kiedy na mniejszych (optymalnych) zacząłem radzić sobie zadziwiająco dobrze.
I z tą myślą chcę, abyś dalej zagłębiał, bądź zagłębiała się w artykuły, które przygotowałem. Musimy ustalić na początku ważne zasady, bo bez nich – źle zaczniesz przygodę z tą tematyką i nie ogarniesz tego, co tu się dzieje.
Zasady
- Jestem tu i robię to co robię, żeby Ci pomóc
- Jesteś na pewnym etapie ścieżki swojego życia i bierzesz odpowiedzialność za swoje zachowania
- Przedstawione tu techniki, narzędzia i porady mają pomóc odnaleźć się w tworzeniu relacji
- Wykonując rozmaite ćwiczenia robisz to w sposób etyczny, moralny i w zgodzie z ogólnymi normami przyjętymi przez społeczeństwo.
To jak przebrnęliśmy przez akceptację „regulaminu”, możemy przejść dalej.
Dlaczego nie pracujemy nad atrakcyjnością (w sposób świadomy)?
To bardzo dobre pytanie, które sam sobie zadałem (ego up) dość niedawno. Choć można się kłócić nad obiektywną atrakcyjnością, czyli nad uniwersalnymi cechami, które podobałyby się wszędzie i wszystkim, tak są konkretne zachowania, które wielu osobom się podobają.
Podaję przykład: wysoki mężczyzna generalnie jest uważany za atrakcyjniejszego (badania), niż niski. Przesadnie wysoki mężczyzna – np. 215 cm wysokości – nie wpisuje się w ramy atrakcyjnego, tak samo jak przesadnie niski. Naturalnie każdy z nich ma swoich adoratorów, którym będzie się to podobać, ale ogół społeczeństwa będzie reagować neutralnie, prześmiewczo, ciekawsko lub będzie współczuć (żal).
Mam nadzieję, że jest Ci znana krzywa Gaussa. W naturze częstość występowania danego zjawiska można opisać takim wykresem
Statystycznie, dorosłych mężczyzn o konkretnym wzroście liczbowo najwięcej jest na środku takiego wykresu, a tych najniższych i najwyżej jest najmniej. Im większe odchylenie od normy, tym rzadziej spotykane (i) To dlatego oglądamy się niemal zawsze za kimś odbiegającym od normy, bo jest to dla nas rzadko spotykane.
Zdaję sobie sprawę, że jesteś na stronie, dzięki której możesz tworzyć własną atrakcyjność, i bynajmniej nie będę Cię tu rozciągać lub skracać. Powyższy przykład ma jedynie zobrazować, że dla ogółu społeczeństwa najbardziej atrakcyjne są cechy mieszczące się w krzywej Gaussa, ale wybiegające lekko ponad. Absolutnie nie musisz być Gosslingiem.
Nie rozpisując się zanadto, krótko przedstawię kilka generalnie atrakcyjnych cech, których nie jesteśmy w stanie niskim kosztem, szybko, tu i teraz zmienić:
- Kompletne i zadbane uzębienie
Są też cechy, które jesteśmy zmienić na już:
- Utrzymanie higieny (czyste paznokcie, umyte włosy, ogolona twarz)
- Czysty ubiór (wyczyszczone buty, wyprasowane spodnie i koszulka)
- [więcej]
Jak widzisz, powyższe punkty tyczą się cech zewnętrznych, które w mojej ocenie mają wpływ na odbiór naszej osoby, ale nie jest on tak znaczący, jak cechy wewnętrzne.
Zapoznaj się z poniższymi punktami i zastanów się, co o nich sądzisz:
- Witanie się z innymi w odpowiedni dla nich sposób
- Wysłuchanie rozmówcy co ma do powiedzenia
- Niewtrącanie się w słowo
- Serdeczny uśmiech
- Odwzorowywanie mowy ciała w celu lepszego kontaktu
- [więcej]
Jak widzisz są różne sposoby na zwiększanie atrakcyjności i choć nie jesteśmy w stanie określić ile punktów dostajemy w przypadku uzyskania wybranej cechy, to powinniśmy przyjąć, że i tak dużo to daje.
Dlaczego nie komunikujemy się efektywnie - trudności
Powodów może być wiele. Te, które dostrzegłem są następujące:
- Nie chcą się inaczej (lepiej) komunikować, bo jest to dla nich nienaturalne
- Spodziewają się, że będą czuli się dyskomfort, a inni to zauważą i ocenią
- Uważają, że interakcja przychodzi naturalnie i nie powinno się w nią ingerować
- Nie traktują komunikacji jako ważny obszar w życiu (!) i szkoda przeznaczać na to energii
To są jedne z przeszkód, które przeszkadzają w stawianiu pierwszych kroków w tej dziedzinie. Przytoczę teraz bardzo krótką historię [kogoś z Toastmasterów np. albo kogoś z kanału], co doskonale obrazuje jak czuła się przed, a jak po wykonaniu pracy nad własną atrakcyjnością.
🎃
Jak przekonać się do wykonania pierwszego kroku?
Chociaż nie mam na to złotego środka, to z pełną stanowczością mogę powiedzieć: bardzo prosto. Wystarczy, że przy najbliższej okazji, np. rozmowie ze znajomym czy znajomą – zareagujesz inaczej niż do tej pory.
- Zamiast ponurej miny – pozwól sobie na, chociaż najmniejszy uśmiech.
- Witając się, wzbogać przywitanie krótkim uniesieniem brwi
- W sytuacji konfliktu – zamiast mówić, że Cię coś denerwuje – zadaj pytanie: to jak możemy rozwiązać ten problem?
To są rzecz jasna tylko przykłady, ale powinny rozkręcić w Tobie maszynkę pomysłów, dzięki czemu wykonasz ten jeden mały ruch dla świata, a tak wielki dla stworzenia własnej atrakcyjności.
Rozmawiaj na tematy interesujące rozmówcę
Niby oczywista sprawa, jednak mało kto z tego korzysta. Podczas analizowania ludzkiego zachowania jestem świadkiem rozmowy, gdzie każdy mówi o sobie. W książkach takich jak: „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” albo „Wywieranie wpływu na ludzi” otrzymujemy informacje, że rozmowa powinna być o zainteresowaniach rozmówcy, a nie tylko naszych. Uwielbiamy rozmawiać o sobie, o tym co nas dotyczy. Jednak jeśli chcemy być atrakcyjni (jednocześnie nie będąc egoistami/egocentrykami) – musimy zainteresować się innymi. Tak, to jest takie proste i jednocześnie takie trudne.
A weź no się zapisz na listę, aby otrzymywać treści związane z powyższą tematyką!
Jeszcze jeden krok.
👉 Teraz przejdź na swoją skrzynkę e-mail i potwierdź chęć dołączenia do grupy! 👍
Bądź świadom otoczenia
Na szkoleniach, które prowadzę (np. Trening Komunikacji) porównuję ludzką uwagę do reflektora. Do dużej lampy, która ma mocną żarówkę. Gdy czujemy się zakłopotani, uciekamy wzrokiem, nie skupiamy uwagi na ważnych szczegółach – nasza lampa niekontrolowanie obraca się raz w lewo, raz w prawo, a światło, które powinno być skupione w danym punkcie, nerwowo lata po otoczeniu jak czerwony laserek w ręku dziecka.
Jeśli jeszcze nie wiesz, jak posługiwać się reflektorem uwagi – czytaj dalej, a wszystko Ci wytłumaczę.
Unikaj tych tematów
Obstawiam, że większość z nas spotkała się z powiedzeniem: Nie rozmawiaj o seksie, polityce i religii. Jeśli jesteś wytrawnym wyjadaczem w kwestii umiejętności społecznych i możesz sobie pozwolić na mocniejsze zagrywki, tak na początkowej ścieżki radzę tego unikać. Nieraz byłem uczestnikiem prowokacji słysząc „ja to tak specjalnie rzuciłem z tymi pedałami w towarzystwie, żeby zobaczyć czy wyniknie z tego jakaś fajna dyskusja”. W takich sytuacjach nieraz ciśnie się na usta „ja to bym się nie żenił z taką kobietą, wolałbym ją oszczędzić” – i zobaczyć czy wyniknie z tego jakaś fajna dyskusja…
Zachowuj się (i ubieraj) stosownie do okazji
[dopóki nie osiągniesz odpowiedniego poziomu] Gdy poczujesz, że możesz pozwolić sobie na ekstrawagancję / przełamanie schematów – wtedy nie musisz tego robić.
Mów mniej niż więcej
Możesz doszukać się pewnych. Osoby chcące zaistnieć w świecie towarzyskim (te, co mało osiągnęły) robią dużo hałasu, żeby były zauważone oraz żeby się tym dowartościować, że ktoś na nie zwraca uwagę. Natomiast osoby na wysokich stanowiskach, darzone szacunkiem – dbają o to, żeby nie rzucać niepotrzebnie dużej ilości słów. Dzięki temu ich uwaga nie jest skierowana na swoich doświadczeniach, a bardziej rozumieją zachodzące zmiany w otoczeniu i to, co odczuwają rozmówcy.
Realizowanie planów
Przysłuchując się setkom rozmów jestem w stanie wyłapać to, co najbardziej ożywia konwersacje. Są to rozmowy o realizacji celów. Osoby, które wprawiają w ruch ten świat otrzymują dużo uwagi od świata. Za wszystkim stoi jakaś historia, a ludzie czynu to niezwykle atrakcyjne osoby. Jeśli lubisz realizujesz własne pomysły, masz już ułatwioną drogę.
Notka ode mnie: (może do rozwinięcia)
Gdy byłem nastolatkiem nie przynależałem do żadnej grupy. Choć uwielbiałem grać w piłkę czy jeździć na rowerze – nie miałem wielu kolegów. Dlatego też grałem na komputerze (może fotka tutaj?).
Gdy wkraczałem w dorosłość podjąłem niepewnie pierwsze kroki, takie jak otworzenie stoiska z pamiątkami, sprzedaż fajerwerek na sylwestra czy nagrywanie pierwszych filmików na YouTube. Szedłem swoją wąską ścieżką i pewne decyzje były dla mnie korzystne, inne nie. Każda z nich, dużo mnie nauczyła, a z punktu obserwatora, stawałem się osobą realizującą swoje plany, a przez to bardziej atrakcyjną.
Co o tym myślisz?
Jej, tyle czasu mi zajęło pisanie powyższych akapitów, że cały dzień mi zleciał! Oczywiście w dobrym nastroju, bo niesienie wartościowych treści jest bardzo przyjemne. Nie mniej bardzo proszę Cię o wyrażenie swojej opinii. Możesz zostawić nawet słowo „chlebak” dla zasięgu. Biorę też pod uwagę scenariusz, w którym ktoś się nie zgadza z opisanymi powyżej słowami. Jeśli należysz do tej grupy – napisz mi dlaczego. A jeśli czujesz, że Ci pomogłem – nie trzymaj tego jako swojej tajemnicy. Podziel się artykułem i poślij linka osobie, o której pomyślałeś_aś podczas czytania.
Dzięki! 😳