Jak przeanalizować własne zachowanie

Przeskocz do...

Pewnie już się boisz, co? Spokojnie. Nie ma czego. Znajdujesz się w drugim artykule ze zbioru Twórz Własną Atrakcyjność. Jeśli nie odczuwasz zadowolenia, nie czujesz się atrakcyjna albo chcesz czuć się lepiej w towarzystwie z innymi – to trafił_ś w bardzo dobre miejsce. Dzisiejszy wpis z grubsza dzielę na trzy etapy:

 • Tłumaczę, dlaczego warto to zrobić
 • Pokazuję Ci gotowy wzór, który uświadomi, w jakim miejscu jesteś
 • Przedstawię jak wygląda moja sytuacja

Dlaczego to robimy? Tak jak diagramy i wykresy pokazują czy coś wzrasta, czy jest na spadku, tak przedstawienie sytuacji na kartce papieru lub w programie komputerowym pokaże punkt początkowy, który będzie odniesieniem. To tak, jak spisywanie swoich wydatków. Możesz myśleć: przecież doskonale wiem, ile wydaję. Tyle że na koniec miesiąca nie pamiętasz, że tu poszło 6 zł na Coca-Colę, a w połowie miesiąca kolega pożyczył 200 zł. Takie rzeczy lepiej spisywać i monitorować (raz na pewien czas).

Zastanowienie się nad tym, pozwoli nam na udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 • Czy kontroluję swoje zachowanie (gesty, spojrzenia, mimikę, głos)?
 • Czy przejawiam pewność siebie?
 • Jak inni mnie oceniają?
 • Za jaką osobę inni mnie uważają?
 • Jakie sytuacje mnie najbardziej stresują?
 • Czy potrafię zainteresować innych?

Zdarza się tak, że mamy fałszywe przekonanie.
Możesz uważać, że nie potrafisz zainteresować innych. Gdy przysiądziesz w wolnej chwili i podsumujesz swoje dotychczasowe działania, uświadomisz sobie, że 3 osoby w ostatnim czasie słuchały Cię z zainteresowaniem. Nieźle, co? A to dopiero początek.

Cykl artykułów „Tworzenie Własnej Atrakcyjności”

Sekcja, którą czytasz jest częścią większej całości Twórz Własną Atrakcyjność. Strony możesz czytać wyrywkowo, ale najlepszy efekt przyniesie czytanie po kolei. Rzuć okiem jak to wygląda:

 1. Tworzenie atrakcyjności – czyli wgraj nowy system do swojego umysłu.
 2. Jak przeanalizować własne zachowanie – Przedstawię Ci sposoby jak zapisuję to co robię, co pozwala określić czy idę w dobrą stronę, czy nie. Otrzymasz gotowe pliki do uzupełnienia, które ułatwią Ci stworzenie podsumowania. Chętnie podzielę się również swoim wykazem
  1. Moje zestawienie
 3. Edukacja atrakcyjności – W tym artykule wyjaśnię Ci różne terminy, zasady działania atrakcyjności i wiele więcej
  1. Książki warte przeczytania
  2. 4 filmy
 4. Jak rozpocząć notowanie zachowania – [rozpisz 2 zdania]
 5. Lista kategorii zachowań
 6. Program do rejestrowania – Darmowy szablon stworzenia własnej atrakcyjności – sposób na odzyskanie wiary w siebie. Przewodnik krok po kroku
  1. SWA Konrada
 7. Darmowy szablon stworzenia własnej atrakcyjności – sposób na odzyskanie wiary w siebie.
 8. Plan redukcji złych nawyków, gestów i wypowiedzi – Dalsza edukacja. W tym miejscu skupię się na tym, co w sposób zaplanowany wyrzucać ze swojego zachowania.
 9. Sprawdzone strategie – jak zacząć? – historia [imię]
 10. Jak się zmienić, skoro jesteś leniwy? Mam na to pomysł.

Nie wszystkie strony są już gotowe i dostępne. Pracuję nad nimi, aby przygotowane treści dawały jak najlepszy rezultat. Śmiało możesz komentować pod innymi wpisami, jeśli czujesz, że chcesz zobaczyć konkretną stronę.

Mój kompas

W kamienicy, w której mieszkałem – jest wspólnota mieszkaniowa. Drzwi wejściowe od dawna wymagały remontu, ale nikt nie decydował się podjąć stanowczych kroków w celu renowacji. Tak się złożyło, że znalazłem (po kilkudziesięciu telefonach) człowieka, który byłby w stanie to zrobić. Na początku kontakt był bezproblemowy, a ustalona kwota za tę pracę wynosiła w granicach 6 000 zł. Na sam początek robót została wpłacona zaliczka w wysokości 2 000 zł. Po około miesiącu brama została odrestaurowana i zamontowana. Panowie przyjechali po pieniądze, ale spokojnie im wytłumaczyłem, że są pewne elementy, które muszą zostać poprawione i na ten moment nie zapłacimy, póki nie zostaną naprawione.
Ponadto jeden z sąsiadów – po ocenie roboty miał jeszcze więcej zastrzeżeń i postanowił, że spotkamy się wszyscy razem. 
I teraz wyobraźcie sobie dwóch Panów, którzy słuchają, że ich praca pozostawia wiele do życzenia. Szybkie obranie strategii: Ja obserwuję i postaram się być dobrym, bezkonfliktowym człowiekiem. Jakoś przecież musimy się dogadać. Rozmowy trwały ponad godzinę między sąsiadem, a wykonawcami i przyznam: momentami było widać, że stronom puszczają nerwy. Podjąłem decyzję, że zachowam spokój, będę parafrazował co jedna strona chce przekazać drugiej oraz z relaksem na twarzy mówiłem, że wypracujemy satysfakcjonujące nas rozwiązanie. Pod koniec rozmowy zaproponowałem, że dam jeszcze 2 000 zł na pokrycie pozostałych kosztów, a resztę uregulujemy, gdy poprawki zostaną usunięte.

Ta sytuacja pokazała mi kolejny raz, że jako ludzie mamy do dyspozycji wiele decyzji. Możemy reagować złością, śmiechem, spokojem. Tak naprawdę czym chcemy, a konsekwencje naszych ruchów pokażą się w przyszłości. Mając pewne doświadczenie z rozwojem osobistym i nauką jak zażegnywać konflikty – przyjąłem powyższą taktykę i jak na razie – bardzo się opłacało.

Jak pewnie się domyślasz ta historia mogła się skończyć naprawdę różnie. Jeśli nie czujesz, że masz odpowiednie zasoby pod ręką – reagujesz tak jak potrafisz: złością, strachem, fochem. Zwykle są lepsze rozwiązania, ale nie wiemy, że one istnieją. 

Nie dawniej jak trzy dni temu rozmawiałem z pewnym mężczyzną o tym, czy potrzebuję ludzi do pracy. Gdy zapytałem o jego mocne strony (w czym może się przydać) odparł, że w sumie to nie ma mocnych stron, że do niczego się nie nadaje i wszystkiego musiałby się uczyć na nowo.
Po takiej recenzji skwitowałem rozmowę uśmiechem i skierowałem się w inną stronę.

Jeśli jednak szanowny pan zrobił sobie analizę swoich mocnych i słabych  stron, rozpisał, w czym mógłby się przydać – mogłoby mu pójść o wiele lepiej.

Ta historia pokazuje, że warto określić, w jakim miejscu się aktualnie znajduje. Z jakiego pułapu zaczyna, aby być świadomym korzystnych i niekorzystnych zachowań.

Zestawienie, które znajdziesz poniżej ma Ci przedstawić czy potrafisz patrzeć w oczy, taktownie zabierać głos w rozmowie albo korzystnie zareagować, gdy ktoś Cię oskarża o kłamstwo. Podejrzewam, że dla wielu z Was może wydawać się to dość trudne, dlatego zaznaczam, że wypełnienie arkusza nie musi być dokładne. Wystarczy, że wypiszesz po kilka zachowań w każdej z rubryk.

Jakie przejawiasz korzystne zachowania

Poniżej możesz otworzyć szablon zestawienia zachowań. Możesz się z nim zapoznać teraz lub posługiwać się nim równolegle razem z tekstem.

Takie zestawienie ma przedstawić jakie ruchy wykonujesz, które do tej pory schowały się w Twojej podświadomości. Zidentyfikujesz niekontrolowane, niekorzystne (i korzystne też) zachowania, a to pierwszy krok do stworzenia własnej atrakcyjności. Jeśli będzie więcej negatywnych zachowań niż pozytywnych – nie przejmuj się tym. Efekt końcowy będzie jeszcze bardziej spektakularny! Cel jest taki, aby zacząć się sobie przyglądać.

[Rozpisz konkretne pozycje tutaj]

Każdy trochę inaczej podchodzi do oceny własnych zachowań. Są osoby, które powiedzą: ja to żadnego korzystnego zachowania nie mam (samo utrudnianie), jak i tacy, co hucznie krzyczą: Dobre cechy – tu jest ich stos. Wszystko, co robię jest super i pomocne (brak jakiejkolwiek autokrytyki). Ważne jest to, żeby spojrzeć krytycznym okiem z boku i przypomnieć sobie ważne i mniej ważne sytuacje z życia. Postaraj się odszukać ich jak najwięcej.

Rozpocznijmy od tej przyjemnej strony, czyli korzystnych zachowań. Formularz podzielony jest na korzystne zachowania i osobno korzystne zachowania sporadyczne. Domyślnie ustawiłem po 20 pól, w których możesz wpisać swoje zachowania. Jeśli jednak potrzebujesz więcej przestrzeni – możesz dodać kolejne wiersze. Moje propozycje:

 • Życzliwość
 • Kontakt wzrokowy
 • Odpowiednie przywitanie
 • Panowanie nad głosem
 • Dopisz dalej

Osobno możesz zapisać korzystne zachowania, które miały miejsce w przeszłości. Są rzadsze, ale bardziej rzutują na Twoją Atrakcyjność. Przykładowo:

 • Opanowany konflikt z wykonawcami
 • Heroiczny ratunek gołąbka
 • Stanowcza rozmowa – podwyżka w pracy

Po prawej stronie dostrzegasz na pewno kolumny, w których możesz zapisać ilość ostatnio wykonanych tych czynności oraz wagę. Arkusz automatycznie przeliczy sumy Twoich ostatnich wydarzeń i przedstawi Ci w jakim punkcie aktualnie się znajdujesz.

Jakie przejawiasz niekorzystne zachowania

Teraz będzie mniej przyjemnie. Musisz spojrzeć prawdzie w oczy i spisać wszelkie czyny, które uważasz za niekorzystne. W analogiczny sposób zostały podzielone na niekorzystne zachowania i sporadyczne niekorzystne zachowania. 

Sprawa jest prosta: wypisuj kolejno sytuacje, które uważasz, że nie zagrałeś_aś najlepiej i powinny potoczyć się inaczej. Punktacje i ilość uzupełnisz później. Teraz skup się tylko na uzupełnianiu spisu zachowań. Nie muszą być w żaden sposób posegregowane. Zrobisz to już w docelowym programie, czyli w artykule [Tutaj nazwa artykułu].
To w tamtym miejscu nauczysz się jak najlepiej kategoryzować swoje działania, aby łatwo tworzyć raporty dotyczące np. swojej mowy ciała czy pierwszego wrażenia.

Niekorzystne działania, które prawdopodobnie powinieneś/powinnaś zapisać:

 • Obgadywanie innych
 • Unikanie kontaktu wzrokowego
 • Nieodpowiednie przywitanie
 • Prowadzenie rozmowy w nieodpowiednią stronę
 • [więcej]

Gdy już to zrobisz, przejdź do wypisania niekorzystnych sporadycznych zachowań. Uwzględnij pojedyncze sytuacje, które rażąco wpływają na Twój charakter. Uwzględnij w szczególności:

 •  Agresywne zachowanie wobec partnera/partnerki
 • Atakowanie kierowcy na drodze
 • Obrażanie publicznie na facebooku

Kolejnym krokiem jest szacowane ustawienie punktacji, ile przydzielasz sobie za konkretną czynność. W mojej ocenie sporadyczne zachowania – mocno rzutujące na relacje powinny mieć więcej punktów niż np. uniknięcie kontaktu wzrokowego. 

Plan Twojego zestawienia

Gdy już masz przed sobą rozpisane ile robisz korzystnych, a ile niekorzystnych ruchów – masz bardzo dobry punkt wyjścia. Jeśli sumarycznie z Twoich uzupełnień wynika, że korzystnych jest więcej niż tych drugich – to następuje wzrost. Jak widzisz, arkusz samodzielnie wylicza, ile zrobiłeś korzystnych i niekorzystnych czynności.

Dobra robota. To jest podsumowanie tego, jak się postrzegasz. Gdy go uzupełnisz spójrz na niego z dystansu i zapoznaj się z każdą pozycją (nigdzie się nie spiesz). Właśnie odbywa się systematyzowanie i uświadamianie procesów.

Po prawej stronie przy niekorzystnych zachowaniach widzisz plan, który pomoże Ci określić jak uniknąć w przyszłości niemądrych posunięć. Rozpisz sobie w komentarzu, dlaczego lepiej unikać takiej sytuacji oraz wyznacz termin, w którym musisz trzymać się w ryzach. Po czasie – gdy będziesz się pilnować jest małoprawdopodobne, że znowu zaatakujesz słownie kierowcę na światłach.

Jaki następny krok?

Jeśli jeszcze wypełnienie arkusza jest przed Tobą – zrób to czym prędzej. Potraktuj to jako dobrą zabawę, puść fajną muzykę i przyznaj się przed sobą.

Jeśli masz to już za sobą – to Kongratulejszyn! Właśnie zaczęła się przygoda ze stworzeniem własnej atrakcyjności. Zapisz sobie ten arkusz i zacznij dostrzegać okazje wokół siebie – zainteresowanie rozmówcy, serdeczny uśmiech czy drobna pomoc – co będzie idealnym wstępem do tworzenia siebie! To, co robisz tutaj – robisz dla siebie. Jeśli tego sobie nie życzysz, nie udostępniaj go nikomu i traktuj jako przygodę w pojedynkę. Jako osoba, która zajmuje się tym profesjonalnie, uważam, że powinienem przedstawiać tutaj swoje osobiste obserwacje, aby pokazywać drogę. Ty możesz zachować swoje obserwacje, rozrachunki dla siebie.

Na początku wpisu wspominałem, że podzielę się swoim zestawieniem. Przygotuj się, bo już niebawem pojawi się kolejny artykuł właśnie z takimi danymi. Będzie ciekawie, obszernie i być może zabawnie!

Podsumowanie

A więc (nie zaczyna się zdania od „a więc”):

 • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – gorąco zachęcam Cię do podjęcia działania i wykonania powyższego zadania. Gdy je wykonasz, a będziesz odczuwać, że z czymś się nie zgadzasz – podziel się tym w komentarzu. Nie zostawiaj tego dla siebie. 
 • Podejdź do siebie krytycznie – Nie ma co zakrzywiać rzeczywistości. „Weź się na bok” i porozmawiaj szczerze jak wygląda sytuacja.
 • Jeśli przypomnisz sobie o konkretnych zdarzeniu – dopisz je koniecznie. 
 • Zastanawiaj się raz na jakiś czas jak możesz ograniczyć niekorzystne zachowania. Ja czytam książki, które mi to uświadamiają. 
 • Rozpoczynasz podróż, która może pokazać Ci bardzo dużo nowych terenów, a przygoda może okazać się jedną z najlepszych. Pamiętaj jednak, że za Tobą dopiero pierwszy krok. Nawet jeśli kilka razy zatrzymasz się w miejscu – nie przejmuj się. Rozejrzyj i zrób kolejny krok.

Mój Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko. Nawet jeśli uznasz, że ten artykuł nie był dla Ciebie, ale czujesz, że ktoś z Twoich bliskich mógłby się w nim odnaleźć – wyślij mu linka do tej strony. Możesz podzielić się tym przez Messenger, mail, Discord czy Instagram. Moja wdzięczność będzie emanować szerokim uśmiechem.
[zdjęcie jak się uśmiecham szeroko]

Wszystkiego dobrego moje nieświadomki (jeszcze 😉)!

Komentarz

x

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *