Tworzenie Własnej Atrakcyjności

Zdajesz sobie sprawę, że codziennie grasz w grę? Zdobywasz punkty, czasami wygrasz nagrodę, a czasami musisz zapłacić karę?
W tej grze obowiązują zasady, które od bardzo dawna przestrzegasz, a nawet o tym nie wiesz. Najprawdopodobniej jest tak dlatego, bo jeśli całe życie masz widok ze złotej klatki, to nie wiesz, że się w niej znajdujesz.
Gra, o której mówię ma przeogromny wpływ na Twoje życie. Czy będziesz w szczęśliwym związku, czy będziesz zarabiać dużo pieniędzy, albo czy będziesz mieć dużo wolnego czasu – tak wiele zależy od znajomości zasad gry, o której za chwilę będę miał przyjemność Ci opowiedzieć.

Zanim wszystko – chcę zadać Ci kilka pytań:

  • Czy zdarza Ci się niemiło oceniać innych w myślach, gdy nie robią tego co oczekujesz?
  • Denerwujesz się, gdy osoba, na której Ci zależy ignoruje Cię, bądź lekceważy?
  • Nie wiesz, jak prowadzić rozmowę z nowo poznanymi osobami, przez co czujesz, że omijają Cię kolejne wspaniałe okazje?

  • Wspominasz sytuacje z przeszłości, gdy nie zapraszano Cię na wyjścia, a teraz gdy ktoś Ci oferuje wyjście – to szukasz wymówki, aby się nie pojawić?

Takich pytań mógłbym zadawać dużo. Bynajmniej nie mają one za zadania wyłapać jak najszerszej grupy ludzi, która by utożsamiała się z powyższymi problemami. Mają na celu uświadomić Ci, że takie sytuacje zdarzają się różnym osobom na świecie i nie są pretekstem do użalania się nad sobą, a jedynie nad pracą w obszarze komunikacji.
 
  • Gry, w którą grasz prawdopodobnie od bardzo dawna
    Nadal nie wiesz jak rozpocząć zmianę swojego zachowania? Jeśli ciągle się poddajesz, a kolejne książki po przeczytaniu odkładasz na bok bez efektu – spróbuj wykonywać ćwiczenia przygotowane w cyklu Tworzenia Własnej Atrakcyjności. Na bazie wieloletniego doświadczenia, przećwiczenia rozmaitych technik, przygotowałem cykl artykułów, które mają przygotować takich ludzi jak Ty do zwiększenia pewności siebie, odzyskania kontroli nad własnym życiem oraz budowaniu silnych relacji.

Co się robi w tej grze?

Od ponad 7 lat traktuję kontakt międzyludzki jako grę. Zacząłem dostrzegać pewne wspólne cechy, które mają zarówno planszówki, rozmaite zabawy czy odgrywanie ról w filmie, jak i rozmowy w społeczeństwie. Mają więcej wspólnego, niż nam się może wydawać. Zobacz sam(a):

Cel gry

Gracz ma za zadanie odnaleźć się w społeczeństwie, zdobyć punkty w obszarze, w którym narzuciło mu bliskie otoczenie lub on sam sobie. W kolejnych rundach (następujące po sobie lata) zdobywa coraz większe doświadczenie, zasoby oraz znajomości. Celem gry jest poczucie spełnienia oraz realizowania celów.
Koniec gry następuje w momencie, gdy gracz przestaje spełniać podstawowe funkcje życiowe.

Wybór postaci

W zależności, jaką postać otrzymamy / mamy ochotę podjąć – gra toczy się w odmienny sposób.
Przykładowo: jeśli urodzisz się w rodzinie lekarzy, jest większa szansa, że będą wywierać na Tobie presję wyboru podobnej roli. Będzie rzutować to na Twoje przyszłe relacje, możliwe, że ucząc się przez wiele lat medycznych terminów – wypracujesz w sobie pewność siebie oraz powagę, przez co głupkowate żarty znajomego, który wybrał postać komika – będą dla Ciebie żenujące i zasługujące na potępienie. Rzecz jasna to tylko hipotetyczna sytuacja, nie mniej taki scenariusz ma prawo się wydarzyć w grze.

Jak wybrać postać omówię w oddzielnym artykule.

Zasady

Żeby dobrze grać w grę – trzeba znać zasady. Teoretycznie możesz liczyć na łut szczęścia (nie znać zasad) i podchodzić do każdej kolejnej osoby na ulicy i pytać ją czy przypadkiem nie jest miliarderem i nie chce mieć towarzystwa – ale prawdopodobieństwo powodzenia w takiej sytuacji jest bardzo małe. Choć co ciekawe – jeśli to Ci się uda, inne postacie idące utartymi przez większość ścieżkami – będą niedowierzać co się właśnie stało.
Zasady mają bowiem regulować rozgrywkę i są wpajane graczom od samego początku pierwszej rundy. Podstawowe reguły tyczą się wychowania i poszanowania drugiego człowieka. Nie atakujemy, nie krzyczymy, rozmawiamy spokojnie. Jeśli mijamy starszą osobę to mówimy dzień dobry, a jeśli mija nas ktoś dużo młodszy – spodziewamy się, że on pierwszy skinie głową. 

Problemy i nagrody

System edukacji i wychowanie w społeczeństwie wpoiło w nas dużo zachowań. Na przykład od najmłodszych lat uczono nas, żeby nie zabierać głosu, gdy rozmawiają dorośli. Dostawaliśmy za to nagrody – słowne pochwały, słodycze, a nawet pieniądze. 
Nagrody: Podstawowymi nagrodami, jakie otrzymujemy podczas rozgrywki są:

  • Szacunek
  • Interakcje z osobami uważanymi za atrakcyjne
  • Bycie w centrum uwagi
  • Propozycje na wspólne spędzanie czasu (wycieczki, imprezy)
  • Szczery uśmiech
  • Zaufanie innych
  • Uznanie innych
Są również i te mniej przyjemne elementy gry, a mowa o karach (w tej grze – będziemy posługiwać się wyrażeniem problemy. Chociaż jakby na to spojrzeć z innej strony, to część osób jest bardziej zmotywowana jeśli mają nad sobą kija (potencjalny problem), niż marchewkę przed nosem (potencjalna nagroda). Społeczeństwo od lat nas programowało, abyśmy unikali problemów, bo inaczej będzie się gorzej żyło. W zależności od poprowadzonej rozgrywki oraz losu możemy napotkać na następujące sytuacje:
Problemy:
  • Wykluczenie społeczne (ostracyzm)
  • Brak szacunku
  • Obgadywanie (o ile na to zasłużyliśmy)
  • Słabo płatna praca
  • Brak jakichkolwiek kontaktów z innymi
  • Fałszywi przyjaciele / zdrada w związku
 To tylko przykłady, które pokazują, do czego zwykle dążą postacie, a czego chcą uniknąć.
 
Powyższy przykład porównania kontaktów między ludzkich do gry to jedynie moja propozycja. Kompletnie możesz się z tym nie zgadzać i masz do tego pełne prawo. Nie mniej, tak jak wspomniałem na początku wpisu – widzę wspólne cechy i lepiej pozwalają zrozumieć omawianą problematykę. 
 
Zapytałem zresztą widzów kanału, jakie mają zdanie i wygląda to następująco:

Jak nazywa się ta gra?

To od Ciebie zależy. Nazwij sobie ją jak tylko żywnie Ci się podoba.
Dlatego, że znajdujesz się na moim blogu i czytasz moje myśli przelane na tę stronę – będziemy posługiwać się (w obrębie mojej strony) nazwą TWA.
Skrót pochodzi od 3 słów: Tworzenie Własnej Atrakcyjności.
Możesz mieć zdanie, że nazwanie tak gry to najgorszy pomysł, a co ironią jest to, że wcale nie jest atrakcyjna 😂.
Możliwe. Szanuję Twoje zdanie i będę je miał gdzieś z tyłu głowy, ale nazwy raczej nie zmienię. Należy Ci się wytłumaczenie, dlaczego akurat tak.
Tworzenie – to słowo jest czasownikiem niedokonanym. Sugeruje, że możesz atrakcyjność tworzyć, a nie stworzyć. Wszystko jest płynne i tymczasowe, dlatego raz możesz być na górce swoich super zachowań, a momentami trochę niżej.
Własnej – A czyjej by innej? Odpowiadasz za siebie, a nie za innych. Tak samo inne osoby nie mają wpływu bezpośrednio na Twoją atrakcyjność (o ile im na to nie pozwolisz). To słowo ma sugerować, że jesteś w stanie to zrobić i jest to w zasięgu Twojej ręki.
Atrakcyjności – być może chcesz umieścić tu słowo takie jak: charyzmy, oryginalność lub piękność. Atrakcyjność nawiązuje do [dokończę]

Plan TWA na 2023 rok

W tym miejscu pobierzesz gotowy plan dla Arkuszy Google

Cykl artykułów „Tworzenie Własnej Atrakcyjności”

Sekcja, którą czytasz jest częścią większej całości Twórz Własną Atrakcyjność. Strony możesz czytać wyrywkowo, ale najlepszy efekt przyniesie czytanie po kolei. Rzuć okiem jak to wygląda:

  1. Tworzenie atrakcyjności – czyli wgraj nowy system do swojego umysłu.
  2. Jak przeanalizować własne zachowanie – Przedstawię Ci sposoby jak zapisuję to co robię, co pozwala określić czy idę w dobrą stronę, czy nie. Otrzymasz gotowe pliki do uzupełnienia, które ułatwią Ci stworzenie podsumowania. Chętnie podzielę się również swoim wykazem
    1. Moje zestawienie
  3. Edukacja atrakcyjności – W tym artykule wyjaśnię Ci różne terminy, zasady działania atrakcyjności i wiele więcej
    1. Książki warte przeczytania
    2. 4 filmy
  4. Jak rozpocząć notowanie zachowania – [rozpisz 2 zdania]
  5. Lista kategorii zachowań
  6. Program do rejestrowania – Darmowy szablon stworzenia własnej atrakcyjności – sposób na odzyskanie wiary w siebie. Przewodnik krok po kroku
    1. SWA Konrada
  7. Darmowy szablon stworzenia własnej atrakcyjności – sposób na odzyskanie wiary w siebie.
  8. Plan redukcji złych nawyków, gestów i wypowiedzi – Dalsza edukacja. W tym miejscu skupię się na tym, co w sposób zaplanowany wyrzucać ze swojego zachowania.
  9. Sprawdzone strategie – jak zacząć? – historia [imię]
  10. Jak się zmienić, skoro jesteś leniwy? Mam na to pomysł.

Nie wszystkie strony są już gotowe i dostępne. Pracuję nad nimi, aby przygotowane treści dawały jak najlepszy rezultat. Śmiało możesz komentować pod innymi wpisami, jeśli czujesz, że chcesz zobaczyć konkretną stronę.

Jeśli podoba Ci się jakość udostępnianych materiałów i nie chcesz, żeby ominęły Cię najnowsze wpisy, zapisz się do Newslettera. Dzięki niemu będziesz na bieżąco informowany o działaniach i wydarzeniach.

Możliwe, że masz za sobą wszystkie powyższe artykuły i nadal Ci mało – możesz zainteresować się kursami online, które są dostępne pod tym linkiem.
Z kursów, takich jak Poradnik Wykrywania Kłamstwa, Pierwsze Wrażenie czy Obserwowanie Mowy Ciała. Skorzystało z nich już  1000 osób!

Naturalnie zapraszam Cię do czytania pozostałych artykułów i dzielenia się swoimi przemyśleniami.