Cykl: Naucz się Mowy Ciała
Plan TWA na 2023 rok
W tym miejscu pobierzesz gotowy plan dla Arkuszy Google
Cykl artykułów „Naucz się Mowy Ciała”
Przed Tobą artykuły udostępnione w ramach cyklu „Naucz się Mowy Ciała”. Możesz czytać je w dowolny sposób, natomiast chcąc zabrać się za to na poważnie – polecam Ci podążanie w następujący sposób:
- Inni ukrywają przed Tobą prawdziwe emocje
- Poznaj podstawy mowy ciała
- Jak dużą moc mają uściski dłoni
- Uśmiech
- Co znaczą te gesty rąk?
- Ułożenie nóg zdradza rozmówcę!
- Zadbaj o swoją przestrzeń. Terytorium (proksemika)
- Zasiadanie przy stole
- Sygnał wzrokowy
- Nawiązywanie kontaktu
- Akcesoria i dodatki
- Oznaki zainteresowania
Na dole otwórz sekcję komentarzy, aby czytający mogli napisać jaki temat jest dla nich najbardziej interesujący.
Jeśli podoba Ci się jakość udostępnianych materiałów i nie chcesz, żeby ominęły Cię najnowsze wpisy, zapisz się do Newslettera. Dzięki niemu będziesz na bieżąco informowany o działaniach i wydarzeniach.
A weź no się zapisz na listę, aby otrzymywać treści związane z powyższą tematyką!
Jeszcze jeden krok.
👉 Teraz przejdź na swoją skrzynkę e-mail i potwierdź chęć dołączenia do grupy! 👍
Udawanie mowy ciała. Czy to możliwe?
To pytanie czasami pada w sekcji komentarzy na YouTube, a teraz postaram się na nie odpowiedzieć.
Zacznę od tego czym w ogóle jest mowa ciała, żeby było wiadomo czy można ją udawać. Jest ona zbiorem komunikatów wysyłanych przez nasze ciało. Należą do nich między innymi: gestykulacja, spojrzenie, ekspresja na twarzy, kierunek nóg czy kierunek ciała. Gdy nasze ciało reaguje spontanicznie i naturalnie na jakąś sytuację, to mówimy o szczerym komunikacie. Jeśli nie chcemy okazać złości i powstrzymujemy się przed marszczeniem brwi i zaciskaniem zębów, to nasza mowa ciała nie jest szczera. Czy możemy w tej sytuacji nazwać to udawaną mową ciała? Uważam, że tak.
Mowa ciała, komunikaty werbalne i niewerbalne
Sięgamy w tym momencie do fundamentów mowy ciała. Nałożyłem na siebie zadanie udostępnianie treści na temat mowy ciała w sposób darmowy i ogólnodostępny. Musisz wiedzieć, że widzowie używający określenia mowa ciała mają tak naprawdę na myśli o wiele szerszy zakres, który obejmuje komunikację interpersonalną. Gdy potencjalny widz natrafi na mój kanał i zobaczy na nim omawiane przeze mnie przypadki – skrótowo nazywa to mową ciała. Jeśli oglądasz kanał Między Słowami, to doskonale wiesz, że poruszane są tam kwestie związane z tym co dana osoba mówi, to co chce ukryć za pomocą niedopowiedzeń, albo też zwracam uwagę na jej prędkość wypowiedzi. Czy jest to mowa ciała? No nie i dlatego zaraz wszystko sobie wytłumaczymy.
Zacznijmy od samego przekazywania informacji. Możemy to robić na dwa sposoby:
- Komunikaty niewerbalne
- Komunikaty werbalne
Komunikaty niewerbalne przekazują przede wszystkim informacje o stanie emocjonalnym, czy intencji nadawcy.
Należą do nich:
- Ekspresje mimiczne
- Gesty
- Ruchy ciała
- Ruchy oczu i powiek
- Głos
- Umiejscowienie w przestrzeni
Zwykle odbierane są na poziomie nieświadomym. Mateusz jeśli będzie chciał poderwać Danutę może się prężyć i napinać, a do tego obniżać głos. Danka pomyśli, że fajny z niego chłopak, bo miło się z nim rozmawia, ale na poziomie podświadomym odbierze jego zachowanie jako zaletę, choć ciężko będzie jej skonkretyzować dlaczego.
Naturalnie odbieramy takie komunikaty na poziomie świadomym. Przykładowo jeśli wyciągnę palec na wyciągniętej dłoni i powiem: Szukałeś metra, tam jest. To odbierzesz ten komunikat w sposób świadomy.
Komunikaty werbalne
- Słowo mówione
- Napisany tekst (na kartce, w telefonie)
- Język migowy
Ciekawostka dla Ciebie:
Przykładem komunikatów werbalnych jest język migowy, który składa się z gestów, ale są do nich przypisane słowa.
Powyżej pokrótce wyjaśniłem Ci jak rozdzielamy komunikację. Możemy rozbijać to na mniejsze i mniejsze kawałki, ale nie to jest celem.
Funkcje komunikacji to informowanie innych o swoich postawach i emocjach, wspieranie drugiego rodzaju komunikacji oraz zastępowanie go, gdy jest on utrudniony.
Mowę ciała czy mowę werbalną danej osoby należy traktować priorytetowo?
Z obserwacji wynika, że podczas interakcji używamy gestów czy ekspresji, żeby wzbogacić przekaz werbalny. Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoba nadaje sprzeczne komunikaty. Innymi słowy: mówi jedno, a pokazuje drugie. I tu pojawia się pytanie: któremu kanałowi informacji wierzyć? Odpowiadam następująco: w takich sytuacjach generalnie należy ufać ciału, ponieważ dużo łatwiej jest kontrolować mowę werbalną niż mowę ciała.
Ciało nie umie kłamać, tak jak słowa.
Polly Shelby // Postać fikcyjna
Wychodzę z założenia, że lepiej być człowiekiem szczerym i czasem lepiej, żeby prawda zabolała niż mydlić komuś oczy. W piętrzeniu rozmaitych historii łatwo się zagubić, skoro się nie wydarzyły, dlatego stawiam na prawdomówność.
Naturalnie zdarzają się sytuacje, w których kłamię. Wtedy szczególnie obserwuję swoją mowę ciała czy sam dostrzegam przecieki.
Jak najlepiej czytać mowę ciała
To jest bardzo dobre pytanie i proszę poświęć trochę więcej czasu na to, żeby dokładnie zapoznać się z poniższą wiedzą.
Zacząć należy od tego, że każdy z nas w sposób indywidualny okazuje emocje czy postawy za pomocą ciała. Podczas ataku terrorystycznego – jedna osoba w panice zacznie płakać, inna stanie się agresywna, a jeszcze inna zdezorientowana i nie wykona żadnego ruchu.
Można by przypuszczać, że w takim razie nie ma żadnego klucza, który mógłby zagwarantować prawidłową interpretację. 100% pewności nie ma, natomiast są pewne zasady, które zwiększają prawdopodobieństwo, a to już naprawdę dużo.
1. Odczytuj gesty w grupach.
To pierwsza z trzech zasad, którymi absolutnie musisz się kierować. Osobiście lubię porównywać język ciała do gramatyki. Tak jak jedno słowo nic nie znaczy w wypowiedzi, tak jest gest nie może świadczyć o czyjejś postawie. Gdy zbiór słów połączonych w zdanie stworzy pewien obraz, tak też można przyjąć z gestami.
2. Uwzględniaj kontekst.
3. Dokonaj normowania.
Każdy z nas ma swoje typowe zachowanie. Podczas klasycznej rozmowy z kolegą być może kilka razy na minutę unosisz brwi w geście porozumienia. Potraktujmy to jako Twoje typowe zachowanie.
Dwa dni później z tą samą osobą omawiacie szczegóły projektu i w środku czujesz, że jesteś niezadowolony, ponieważ musisz wykonać pracę, która do Ciebie nie należy. Nie mówisz o tym, ale Twoje zachowanie różni się od tego normalnego. Już nie unosisz brwi porozumiewawczo, tylko wbijasz wzrok w rozmówcę – nazywamy to odstępstwem od normy.
Na poniższym wykresie jest to zobrazowane w następujący sposób: Typowe zachowanie to średnia częstotliwość unoszenia brwi. Po wystąpieniu bodźca (w tym wypadku informacja o dodatkowej pracy dla Ciebie), Twoje zachowanie się zmienia. Może dany komunikat występować znacznie częściej (wzrost) lub rzadziej (spadek).
Mimo że badania jednoznacznie nie wskazują na 100-procentową korelację w powyższym temacie, to mnie jako praktyka obserwowania mowy ciała przekonuje powyższy wykres. Do tej pory byłem uczestnikiem (a przynajmniej świadkiem) setek sytuacji, w których zaobserwowałem odstępstwo od normy. Dla lepszego zobrazowania przedstawię poniżej kilka z nich:
- Gadatliwa osoba została zapytana o to, dlaczego nie wykonała swoich obowiązków. Po wystąpieniu bodźca przestała zabierać głos.
- Justyna W. podczas wystąpienia publicznego bardzo dobrze się bawiła i klarownie wypowiadała. Jeden z uczestników wydarzenia powiedział, że nie zgadza się z tym, co powiedziała. Justynie zrzedła mina i dodatkowo zaczęła się jąkać i błądzić myślami.
- Tomasz rozmawiał ze mną w sposób spokojny. Gdy zapytałem go o to, kiedy porozmawia o podwyżce w pracy zaczął o wiele częściej mrugać i nerwowo kręcić się na krześle.
Każda z tych sytuacji, mimo że nie wyjaśnia powodu, dlaczego te osoby tak reagowały, to jasno przedstawia, że zmieniają się ich stany emocjonalne. Pojawia się złość, smutek albo nerwowość.
Gdy będziesz ćwiczyć obserwowanie mowy ciała – pamiętaj o tych trzech złotych zasadach. To one trzymają nas w ryzach i pozwalają uniknąć wielu złych interpretacji.
Najlepiej zacząć obserwować siebie
Może to być dla Ciebie niemałym zaskoczeniem, ale jeśli chcesz poznać tajniki obserwacji, powinieneś_aś rozpocząć obserwowanie swojej mimiki, swojego oddechu czy gestów.
Zapytasz dlaczego?
Otóż w przypadku obserwacji czyjejś mowy ciała dokonujemy interpretacji z małą ilością danych. To nie jest łatwe zadanie. Tym bardziej że większości znaczeń jeszcze nie znasz, a do tego trzeba przestrzegać powyższych zasad.
Wyobraź sobie sytuację, w której ktoś porysował Twój samochód i to na Twoich oczach. Ogarnia Cię złość, prawda? Czujesz napięcie w ciele, przyspieszony puls, a Twoje brwi zaczynają się marszczyć. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce rok temu, być może nawet nie zdawał_byś sobie sprawy ze swoich reakcji, ale dziś już wiesz. Nie musisz interpretować swojego zachowania, bo je doskonale odczuwasz. Mimo pewnych zniekształceń wiesz, dlaczego tak się dzieje.
Sam często wspominam sytuację sprzed lat z sąsiadem, w której oskarżał mnie o niemoralne zachowanie. Reagowałem następująco: opuszczona głowa, łamliwy głos, krok w tył, a do tego mina zbitego zwierzaka. Teraz wiem, że to nie były dobre działania, a dzięki obserwowaniu swojej mowy ciała jestem świadomy dziś co robię w różnych okolicznościach.
Gdzie najlepiej obserwować
Jeśli już przeznaczył_ś wystarczająco dużo czasu na przyglądanie się swojej mowy ciała, czas na obserwowanie ludzi!
Muszę przyznać, że spędziłem dużo czasu na różnych ławkach, murkach czy fotelach patrząc na rytuały obcych mi ludzi. Pamiętam doskonale jak lata temu, rozłożyłem aparat na statywie w okolicy centrum handlowego. Chciałem nagrać ludzkie interakcje i długo nie musiałem czekać na coś niespodziewanego. W kadrze pojawił się prawdopodobnie hindus, który nerwowo oparł się o barierkę. Już za chwilę podeszło do niego dwóch mężczyzn i nie chcąc robić afery wzięło go pod pachy i udali się na pewno w ustronne miejsce.
Ta sytuacja pokazała mi, jak wiele rzeczy dzieje się w każdym momencie dookoła nas. A my nie jesteśmy nawet świadomi ułamka z nich!
Powyższą historią pokazuję, że każde miejsce, w którym są ludzie jest dobre. Mogę wypunktować swoje ulubione:
- Parka w ławku – (ławka w parku – taki ze mnie śmieszek). Zwykle nie ma zbyt dużo ludzi przechadzających się po parku, dlatego mam wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się ze sposobem chodzenia danej osoby, jej ubiorem czy tematem, na który rozmawia. Gdy osoba wydaje się bardzo ciekawa subtelnie wstaję i podążam w tym samym kierunku, aby zdobywać kolejne informacje. Taka ot zabawa. Wiem, że dla części z Was może wydawać się to bardzo dziwnie i zapewne takie jest. Ciekawe ile każdy z nas miał już do tej pory takich stalkerów, o których nie wie.
- Restauracja, pub lub kawiarnia – to jest klasyk. Randki w ciemno, spotkania biznesowe czy samotni mężczyźni pijący przy barze. Wtedy czuję się niczym uczeń Sherlocka Holmesa i staram się wydedukować charakter obserwowanego człowieka. Z różnym skutkiem.
Bardzo lubię obserwować pary, które powielają swoje gesty. Gdy on się pochyli, ona również. Jego i jej nogi są kurczowo zawinięte o nogi krzeseł. Gdy on się zaśmieje, ona opuszcza wzrok i delikatnie zakłada włosy za ucho z uśmiechem. Jednocześnie eksponuje swoje strefy erogenne, jakimi są między innymi: wewnętrzna część nadgarstka czy obszar szyi.
[Jeśli nie wiesz na ten temat jeszcze zbyt wiele, zapraszam do tego artykułu] - Internety i Telewizornia – W tych miejscach jest niezliczona ilość interakcji mogących wiele nauczyć. W tym wypadku wyłączam dźwięk i obserwuję twarze i ruchy osób widocznych na ekranie. Bez słów odbiór filmu jest zupełnie inny. Uwaga kierowana jest na inne obszary, a zabawa ta potrafi wciągnąć na dobre godziny.
Po chwili obserwacji możesz włączyć dźwięk na kilka zdań i sprawdzić swoje domysły. Później znowu wycisz i tak na okrągło.
Widzimy się pierwszy raz?
Cześć 👋 Jestem Konrad!
Nadal poznaję ludzkie zachowanie, a dzięki trenowaniu umiejętności społecznych poznaję nowych ludzi i czerpię dużo satysfakcji z życia. Chcę Ci pokazać jak budować trwałe relacje, obserwować mowę ciała i świetnie się przy tym bawić.
Więcej o projekcie i o mnie…
Zapisz się do newslettera
- Techniki obserwacji innych
- Wykrywanie kłamstwa
- Najlepsze wrażenie
- Dodatkowa wiedza
- Nowości
- Promocje
Zobacz, jak możesz nawiązywać znajomości za pomocą specjalnie przygotowanego planu. Najlepsze sposoby na przywitania, poznawanie innych osób oraz budowania pewności siebie.
👉 Kliknij tutaj
Masz wątpliwości? Nic nie szkodzi!
Zajrzyj do Najczęstszych Pytań i Odpowiedzi oraz poczytaj Referencje i Opinie.