Zachowanie polityków w sejmie

Hołownia i Ziobro - miniaturka z napisem Ukryta mowa ciała

Ostatnio w sejmie działo się naprawdę dużo! Szymon Hołownia został marszałkiem sejmu. Prawo i Sprawiedliwość wyraża ekspresjami twarzy niezadowolenie. Opozycja staje się jeszcze bardziej aktywna w swoich wypowiedziach.

W ostatnich posiedzeniach byliśmy również świadkami zabawnych wydarzeń:

 • Minister Czarnek po ripoście w stronę Szymona Hołowni zbijał piątki z innymi posłami PiSu.
 • Minister Ziobro rozłożył szeroko ręce i nazwał fujarami opozycję.
 • Jarosław Kaczyński wspominał Elżbietę Witek na stanowisku marszałka sejmu.
 • Hołownia wchodził w interakcję z różnym skutkiem z posłami zasiadającymi w sejmie.

Przyjrzyjmy się dzisiaj kilku sytuacjom i spróbujmy dostrzec, co chcą przed nami ukryć politycy, ale ich ciało i twarz zdradza mimowolnie!

Jeśli chcesz zaznajomić się z tematem w formie wideo – kliknij poniższy film. Dokładam wszelkich starań, aby wiedza była przejrzysta i łatwoprzyswajalna, dlatego liczę, że zostawisz komentarz, a w najlepszym wypadku udostępnisz film! ❤️

Przeskocz do...

Składanie gratulacji / podziękowań

Hołownia Marszałkiem.
Tu jest widoczny moment, który zapadnie w wielu głowach na długo. Lubię oglądać takie momenty w zwolnionym tempie, aby dać sobie szansę na wyłapanie ciekawych spojrzeń czy ekspresji mimicznych zdradzających nastawienie, czy myśli obserwowanych.

Np. tutaj Kosiniak Kamysz, wyciągając dłoń w stronę marszałka – robi to praktycznie w tym samym momencie. Jednak chwilę później, gdy Szymon Hołownia przyjmuje gratulacje od lidera Koalicji – zostaje podjęta za niego decyzja do objęcia – czyli kolokwialnie mówiąc – Tusk zadecydował, że się przytuli do nowego marszałka sejmu. Z jakich względów to zrobił? Czy darzy go szczególną sympatią? A może tak lubi gratulować ludziom sukcesu? 

Dlaczego wiem, że to Tusk zadecydował? Bo pierwszy wyciągnął ofensywnie rękę na wysokość głowy rozmówcy.

Tusk obejmuje Hołownię

Podczas przywitań czy gratulacji możemy to robić na różne sposoby zaawansowania.
Zacznijmy od tych najmniej widocznych idąc w górę:

Brak utrzymywania kontaktu wzrokowego

lub spoglądanie z uniesionymi brwiami.
To taki żart z mojej strony, bo podczas inauguracji, nie widać po Sławomirze Mentzenie ani Zbigniewie Ziobrze zadowolenia z zaistniałej sytuacji. Oczywiście można w ten sposób komuś gratulować, ale jest to najbardziej oszczędna forma gratulacji.

Poseł kiwa głową

Skinięciem głowy

To tylko obraz. Ale wyobrażacie sobie, że kiwa głową, prawda?

Hołownia ściska dłoń

Uściskiem dłoni

Dość oficjalne. Adekwatne to zaistniałej sytuacji.

Hołownia zakłada rękawicę

Uściskiem dłoni z dodatkowym użyciem lewej dłoni

Zachowanie, które pokazuje, że ktoś chce wywrzeć wpływ na odbiorcy komunikatu. Polecam przestrzegać się przed takimi zachowaniami.

Konrad pokazuje jak położyć dłoń na ramieniu

Uściskiem dłoni z dodatkowym użyciem lewej dłoni dotykając wyżej ręki rozmówcy

Nie było takiego przykładu w sejmie, ale mam nadzieję, że jesteście w stanie sobie to wyobrazić. Lewą ręka kierowana jest znacznie wyżej, wywołując silne uczucie w odbiorcy komunikatu.

Tusk obejmuje Hołownię

Objęciem

Tak jak to zrobił wcześniej Donald Tusk.

Hołownia całuje posłankę

Pocałunkiem

Dość mocne zagranie. Pozostawiam Wam do skomentowania.

Dobre gratulacje są też od byłej marszałek sejmu. Wyciągnęła dłoń, którą chwilę później Szymon Hołownia włożył między swoje dłonie i dość energicznie potrząsał patrząc jej w oczy. Była marszałek już odwraca swoje ciało ku powrotnej drodze, ale on jeszcze ją trzyma kilka sekund. Pamiętajcie, że takie sytuacje możecie kontrolować. W tym wypadku Elżbieta Witek jedynie coś mówi, przytakuje. Jej ułożenie ciała sugeruje, że chce już wrócić na miejsce, ale on jeszcze do niej mówi.

Hołownia przyjmuje gratulacje od Witek

„Baw się”, czyli mam dla Was ćwiczenie!

Wyobraź sobie, że jesteś w podobnej sytuacji, co Elżbieta Witek. Ktoś ściska Ci dłoń, akceptujesz to, ale chcesz już wrócić na swoje miejsce i zakończyć interakcję.
Co możesz zrobić? Gdy trwa komunikacja, a chcesz sobie iść? Jak to zakończyć?
Kilka sekund na zastanowienie i ruszenie głową.

Odsłoń odpowiedź

Odpowiedź

Można położyć drugą rękę tak jak on jej, zrobić krok do przodu, zmniejszając przestrzeń i wywołując w Hołowni dyskomfort. Rozumiem, że nie miała takich intencji - mówię to Wam, jeśli chcecie zakończyć szybciej uścisk dłoni to tak można zrobić.

Dwie sprawy zasługujące na uwagę są następujące:

Witek czeka aby złożyć gratulacje

Oczekiwanie na kogoś obniża status

Gdy ten człowiek zwraca uwagę, że Pani Witek czeka na możliwość pogratulowania - to ona jest w oczekiwaniu - jednocześnie sytuacyjnie jest stawiana niżej. Im dłużej takie sytuacje trwają, tym zwykle gorzej dla oczekującego. Tym czasem też można zarządzać.

Zarówno mina posłanki jak i Zbigniewa Ziobro mówi naprawdę dużo. Puśćmy to jeszcze raz, z melodią, bez sejmowego hałasu. Ale nastroje, co?

Witek i Ziobro smutni

Z moich niezależnych badań wynika, że ludzie i tak w większości przypadków podając rękę nie patrzą w oczy. A to daje dużo punktów do wizerunku.
Jak z tym jest u Was? Czekam na odpowiedź w komentarzach.

W poprzednim filmie o Braunie nabiliście ponad 60.000 wyświetleń, wbiliście 3.000 łapek w górę, zobaczmy jak poradzicie sobie tutaj, gdy pogadamy SOBIE o nowym sejmie.

Marszałek balansuje tym show

dzięki temu zachęca ludzi do oglądania transmisji, przepraszam – posiedzeń. Jest kultura, są przytyki, oczywiście prawica narzeka i nie ma co się dziwić. Wielu osobom nie podobało się, że współprowadzący Mam Talent, człowiek, który publicznie płakał mówiąc o konstytucji – obejmuje tak poważne stanowisko. Po dość obszernym researchu – naczytałem się dużo komentarzy, które były słowami wsparcia i zmiany pierwotnego zdania na temat Hołowni.

Hołownia pokazuje na siebie

Niespójność w komunikatach

Przejęzyczenie gestem?
Mówi Panu - a wskazuje na siebie.
[Kliknij obrazek po więcej]

Zaproszenie do kursów online

Jakbym Was mógł nie zaprosić na stronę z kursami, które pomogą Wam lepiej oceniać mowę ciała innych! Pewnie, że zapraszam.
Tu znajduje się przejście do strony z kursami online. Na niej dowiecie się więcej na temat komunikacji niewerbalnej czy jak wpływać na innych. Prowadzę kursy z tej tematyki od ponad 5 lat. Najbardziej rozbudowanym jest kurs Tylko Raz zawierający ponad 20-dniowy program z ćwiczeniami, teorią jak wywierać najlepsze pierwsze wrażenie i czytać mowę ciała innych. Wpadnijcie tam koniecznie.
Na zachętę – 20% zniżki z kodem sejm.

Mowa ciała Zbigniewa Ziobry

Wypowiedź Zbigniewa Ziobry do opozycji: Mam nadzieję, że nie okażecie się takimi fujarami, jak za czasu trybunału zostaną z nami na długo. Tym słowom towarzyszyło napięcie twarzy, wskazywanie palcem wskazującym oraz nerwowe rozkładanie rąk na szerokość ramion.

Ziobro rozkłada ręce w sejmie

Nie najlepsze ruchy posła Śmiszka

Dla najlepszego zrozumienia sytuacji, polecam obejrzeć poniższy fragment interakcji posła Śmiszka ze Zbigniewem Ziobro.

Poseł Śmiszek niestety się trochę pospieszył, bo to nie on decyduje, kto ostatecznie będzie przemawiał, dlatego takie ruchy jak:

 • Mówienie Panie Ministrze i coś tam jeszcze.
 • Klepnięcie dłońmi w mównicę pokazując, że coś jest postanowione, że sprawa jest zamknięta
 • Uśmieszek w stylu – ale jaja, ja tu rządzę
 • Obejrzenie się w stronę swoich sprzymierzeńców

przedstawiło mi jego osobę jako niekontrolującej sytuacji. Bo chwilę później widzimy gwałtowny ruch głową w stronę Ziobry, że coś wymknęło się spod kontroli i skrzyżowanie rąk na piersi na znak niezadowolenia.

Śmiszek w sejmie z Ziobrem
Skwaszona mina posła Śmiszka

Mina pokazująca dezaprobatę, niedowierzanie, brak zgody. I wcale się nie dziwię. Ale skoro jest napisane w regulaminie, że minister może wystąpić poza kolejnością, to tego trzeba się trzymać.

Chwyty retoryczne i erystyczne

Dziennikarz zadaje pytania marszałkowi, który używa zmyślnego ułożenia zdania. Posłużył się chwytem retorycznym – zmusza on do odpowiedzenia na nie tak lub nie. Podczas konferencji w sejmie – Hołownia już bawi się rozmową zapędzając dziennikarza, który nie wydawał się być atakujący – w kozi róg.

Play Video about Hołownia i Ziobro - miniaturka z napisem Ukryta mowa ciała

Po więcej – odsyłam do filmu na kanał Człowiek Absurdalny, w którym wymienia 10 technik, które stosuje marszałek.

Zakończenie

Zanim zakończymy – kilka spraw:
1. Zapraszam Was do newslettera Między Listami – możecie się do niego zapisać i otrzymywać na bieżąco świeże informacje o filmach, o promocjach, o tym co się u mnie dzieje itd.
2. Raz na tydzień spotykamy się z widzami kanału i gramy w gry detektywistyczne obserwując mowę ciała podejrzanych i świadków. Jeśli nie wiecie, co włączyć do robienia obiadu – myślę, że ta opcja jest idealna.
3. Zapraszam Was również do subskrybowania kanału. Zastanawiamy się ze znajomym czy jesteśmy w stanie wbić 200 000 subskrypcji do końca tego roku. Jeśli tak – to będzie odjazd!

Tyle ode mnie, dzięki, obserwujcie uważnie, cześć!

Nowa strona. Nowe artykuły!

Międzysłowianie! Z przyjemnością przekazuję informację, że postawiłem stronę na nowo. Działa o wiele szybciej, jest dostosowana do telefonów komórkowych. Są jeszcze pewne niedociągnięcia, ale już możecie po niej podróżować. Znajdziecie dużo wiedzy o mowie ciała, obserwacji, kłamstwie. Ostatnio wypisałem polecane seriale, w których jest zawarty wątek mowy ciała. Podaję też książki, od których dobrze zacząć przygodę.
Poszperaj, napisz komentarz - na wszystkie odpisuję z najwyższym priorytetem ❤️
Niezmiennie polecam swoje warsztaty z omawianej tematyki. Rzadko to robię, dlatego kto jeszcze się nie zdecydował - z kodem SEJM 20% zniżki na wszystkie kursy online.

Pierwsze Wrażenie - Tylko Raz - Kurs online

Masz okazję dołączyć do grona osób, które zainwestowały w swój rozwój.

Przedstawiam kurs online Pierwsze Wrażenie – Tylko Raz. Program przedstawia:

 • najlepsze metody na poznawanie ludzi.
 • Przewodnik krok po kroku, jak odnaleźć się w towarzystwie.
 • ABC jak nawiązywać trwałe relacje.

Nowy system operacyjny dla Twojego umysłu, który uczy od podstaw jak być atrakcyjnym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *