6 sztuczek jak podawać dłoń

Uścisk dłoni. Takie przywitanie jest najpopularniejsze i uniwersalne na całym świecie. Towarzyszy na początku spotkania i zwykle na końcu. Jeśli jest wykonane prawidłowo, uczestnicy tego jakże ciekawego pozdrowienia odczuwają przyjemne doznanie.
Co jeśli coś pójdzie nie tak? Złapiesz za dłoń w nieodpowiedni sposób? A może poczułeś lepką, spoconą dłoń i momentalnie zrobiło Ci się nie dobrze? Nie jesteś w tym sam. Ba! Jest nas masa – ludzi, którzy powinni popracować nad uściskiem dłoni. Ja także!
Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałem i naucz się idealnego uścisku dłoni!
Jaką (i jak) mam podawać dłoń?
Bardzo dobre pytanie, które można zawrzeć w kilku podpunktach:
- suchą
- ciepłą
- z kciukiem skierowanym ku górze
- o podobnej mocy uścisku
- najlepiej z kontaktem wzrokowym
No dobrze. Pewnie chcesz wiedzieć więcej na temat poruszanego tematu, dlatego przygotowałem coś specjalnego. Czytaj dalej, a prawdopodobnie zaskoczy Cię niejeden poruszony wątek!
Krótko powiem, że sam czasami nie trafiam w dłoń rozmówcy albo odczuwam dyskomfort podczas powitania. To się zdarza każdemu z nas. Jeśli jesteś w takiej sytuacji – wyciągnij wnioski i spróbuj uniknąć jej w przyszłości.

Właściwości fizyczne dłoni
6 sztuczek jak podawać dłoń
Podstawą sukcesu w tym obszarze jest chęć nauczenia się podawania dłoni, takiej, jakiej ludzie zwykle oczekują. Zasada jest bardzo prosta – musisz mieć świadomość jaką dłoń prezentujesz, a następnie praca nad najlepszym uściskiem. Nawet jeśli nie zastosujesz wszystkich punktów to i tak powiększysz prawdopodobieństwo sukcesu.
- Złóż prawą rękę kilka razy w pięść i zastanów się co czujesz – Jeśli otwierając dłoń czujesz, że palce przyklejają się do wnętrza dłoni, koniecznie umyj ręce pod bieżącą wodą z mydłem. Jeśli patrzysz na dłoń, a ona się świeci od potu – również. Jeśli masz tendencję do pocenia się dłoni – pamiętaj o noszeniu chusteczek ze sobą.
- Sprawdź temperaturę dłoni – dotknij dyskretnie swojego czoła czy Twoja ręka nie jest lodowata. Z badań (jak przypomnę sobie, których to dopiszę) wynika, że człowiek z lodowatą dłonią odbierany jest jako zdystansowany i chłodny (ale szok, co?). Jeśli masz kilkanaście sekund – włóż rękę do kieszeni i zacznij pocierać materiał lub go zgniatać udając, że czegoś szukasz (dyskretnie). Inne opcje to pocieranie materiału spodni lub przyłożenie ręki do karku (tam jest wyższa temperatura). Nie ma potrzeby zbijać temperatury dłoni. Ważne tylko, aby była sucha.
- Wyciągnij rękę o krótką chwilę później niż Twój rozmówca – Dodatkowo patrz w oczy, a przynajmniej na twarz. Dzięki temu okażesz kontrolę sytuacji, a to na odbiorcy Twojego komunikatu będzie spoczywać odpowiedzialność za trafienie w dłoń. Po prostu przy podawaniu dłoni prawie zawsze patrzymy na dłonie, aby w nie trafić, przez co wzrok kierujemy ku dołowi. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki nieświadomie komunikat wysyłasz dzięki temu, zajrzyj na tę stronę.
- Ćwicz uściski dłoni – Aby zwiększyć prawdopodobieństwo bardzo dobrych uścisków dłoni w przyszłości, zacznij ćwiczyć już teraz. Ściśnij dłoń w naturalny sposób i powiedz „oj, chyba za mocno to zrobiłem/am” – jeśli druga strona powie, że wszystko jest w porządku – już masz rozeznanie. Powtórz to kilkukrotnie.

Pytania klientów i uczestników
- Ile razy powinienem „pompować”? – W naszej kulturze proponuję raz. Jeśli macie więcej czasu – to maksymalnie trzy.
- Co robić, jeśli nie chcę komuś podawać dłoni? – Wystarczy, że skiniesz głową. Upewnij się, że złapał_ś kontakt wzrokowy, lekko się uśmiechnij mrugając. Wzbogać to jeszcze uniesieniem brwi. Odbiorca powinien zrozumieć, że przywitanie jest już za wami.
- Ja chcę podać dłoń, a on mnie przytula. Co robić? – Jeśli sytuacja się powtarza – wyciągaj wcześniej dłoń, zanim ktoś rozłoży ręce do obejmowania.
Wskazówka: możesz zaobserwować po mowie ciała jak ktoś chce się przywitać. Wyciągnięta jedna ręka – uścisk dłoni. Dwie – przytulas. - Kobieta: Mężczyźni nie podają mi dłoni. Dlaczego? – Faceci zwykle nie są bucami, bo nie podają Ci dłoni. Po prostu nie wiedzą, jak obchodzić się z kobietą, a etykieta sugeruje, by to kobieta wyciągnęła rękę w stronę mężczyzny (to ona nadaje ramy przywitania). Uwzględnij, że część kobiet nie chce być dotykana przez obcych mężczyzn, a to mogłoby być traktowane jako przekraczanie strefy intymnej.
Jeśli interesują Cię zasady, kto pierwszy powinien wyciągnąć rękę w towarzystwie, napisz komentarz poniżej, a chętnie uzupełnię.
Zdarzy się, że Wasze dłonie nie spotkają się tak, jakbyście tego chcieli. Wtedy pojawia się niezręczny moment, który najprawdopodobniej na długo pozostanie w waszej pamięci, o ile go nie naprawicie. Polecam w tej sytuacji (aby zadbać o dobre relacje) powiedzieć: „chyba nam nie wyszło, przywitajmy się jeszcze raz”. Dasz wtedy jasny znak, że zależy Ci na dobrym kontakcie i takie sytuacje nie robią na Tobie wrażenia.
Jak okazać szacunek uściskiem dłoni
Wychodzę z założenia, że rozmawiając z kimś zwykle powinniśmy czuć się dobrze. Aby prawidłowo rozpocząć spotkanie, często podajemy dłoń. Najpopularniejszym uściskiem jest wyciągnięcie ręki z kciukiem skierowanym ku górze. Palce są wyprostowane

Gdy spodziewasz się, że za chwilę nastąpi uścisk dłoni - wyciągnij rękę o krótką chwilę później niż Twój rozmówca. Dodatkowo patrz w oczy, a przynajmniej na twarz. Dzięki temu okażesz kontrolę sytuacji, a to na odbiorcy Twojego komunikatu będzie spoczywać odpowiedzialność za trafienie w dłoń. Po prostu przy podawaniu dłoni prawie zawsze patrzymy na dłonie, aby w nie trafić, przez co wzrok kierujemy ku dołowi. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki nieświadomie komunikat wysyłasz dzięki temu, zajrzyj na tę stronę.
Jak okazać dominację uściskiem dłoni
Z pewnych powodów potrzebujesz okazać dominację, ale nie wiesz jak to zrobić? Na pomoc przychodzi zwyczajne podanie dłoni, z tym że podczas kontaktu przekręcasz zewnętrzną część nadgarstka ku górze. W tej sytuacji, Twój rozmówca musi mieć przekręconą dłoń zewnętrzną częścią nadgarstka ku dołowi. Jednocześnie odsłania delikatną strefę (erogenną), przy końcu kości promieniowej i łokciowej.

Gdy podaję dłoń i chcę, aby moja dłoń była odebrana jako większa (aby sprawiała takie wrażenie), palcem wskazującym dotykam wcześniej wspomnianej strefy. Odbiór jest bardzo silny i polecam Ci poeksperymentować właśnie w ten sposób.

Jak okazać uległość uściskiem dłoni
Jeśli myślisz, że ten akapit jest niepotrzebny, bo nikt nie potrzebuje znać odpowiedzi na to pytanie, to jesteś w grubym błędzie. Pierwsza myśl, jaka przychodzi na temat podawania dłoni – to władanie tym orężem w sposób dominujący. Jednak jeśli się nad tym dłużej zastanowić, zaczną pojawiać się sytuacje, w których okazanie uległości może dać dużo korzyści.
Pierwszym przykładem, jaki pojawia się w mojej głowie to dostosowanie się do zasad rozmówcy. W sytuacjach biznesowych pojawiają się jednostki, które lubią dominować. Jeśli ktoś się im nie podporządkuje, to mamy gotowy zgrzyt. Konflikt interesów na płaszczyźnie komunikacji niewerbalnej. Jeśli przeanalizujemy zachowanie rozmówcy i będzie przejawiał cechy osoby chcącej dominować – możemy skierować dłoń wewnętrzną częścią ku górze, co da mu jasny znak, że może Wami sterować. W pewnych okolicznościach trzeba okazać pokorę szefowi lub dać poczucie siły przełożonemu. Czasami można na tym dużo ugrać.

Oczywiście ten jeden gest nie musi świadczyć o całym waszym podejściu, ale z takich pojedynczych małych zachowań, jest kreowany obraz całej osoby. Miej to na uwadze.
„Pierwsze Wrażenie - Tylko Raz” - Kurs online
Masz okazję dołączyć do grona osób, które zainwestowały w swój rozwój.
Przedstawiam kurs online Pierwsze Wrażenie – Tylko Raz. Program przedstawia:
- najlepsze metody na poznawanie ludzi.
- Przewodnik krok po kroku, jak odnaleźć się w towarzystwie.
- ABC jak nawiązywać trwałe relacje.
Nowy system operacyjny dla Twojego umysłu, który uczy od podstaw jak być atrakcyjnym.

Napiszę sobie miły komentarz
Mega strona. Pozdrawiam.
PS jeszcze nie przeczytałem