Uwaga na słowa, które szkodzą!

Jedna z gałęzi NLP (Neurolingwistycznego programowania) mówi o generalizacjach. Generalizacja jest o tyle prostą rzeczą do zrozumienia, bo z łatwością da się ją wyłapać z wypowiedzi rozmówcy.

„Wszyscy mnie nie lubią”, „Każdy chciałby być na Twoim miejscu”, „Jemu zawsze się udaje”, „Całe życie się ze mnie śmieją”. To tylko kilka zwrotów, które są przykładem według mnie, czegoś smutnego.

Otóż ludziom zdarza się narzekać i aby podkreślić stan swojego niezadowolenia dodają słowa, które potem same ich dopadają. A dopadają w sposób dotkliwy, bo wiele interesów i znajomości nie dostaje szansy na zaistnienie właśnie przez generalizacje.
Pomyśl, gdybyś chciał osiągnąć więcej niż masz do tej pory, wskoczyć na wyżyny swoich kompetencji, mieć jeszcze lepsze znajomości i osiągać satysfakcję ze swojej pracy. Czy nie byłoby lepiej?

STOP! Zatrzymaj się teraz na chwilę i zastanów się, czy sam używasz takich zwrotów. Nie muszę Ci mówić, że to w jaki sposób żyjesz zależy w dużej mierze od słów (które potem przeistaczają się w myśli), które wypowiadasz. Właśnie tak Twój mózg jest przystosowany, żeby opisywać to co widzisz, słyszysz i czujesz poprzez słowa – informacje dzięki którym opiszesz sobie i odbiorcy swojego komunikatu doświadczenie, które przeżyłeś.

Świat opisywany przez ludzi używających generalizacji jest dość ograniczony. Nie wiedzą o tym, że życie jest inne niż im się wydaje. Chyba nie chcesz być jednym z nich? To zupełnie tak, jak przez całe życie myślałeś, że nie umiesz czegoś robić i sądziłeś, że nigdy nie będziesz tego umiał, a w którymś momencie nabyłeś tą umiejętność „zmieniając” swoje życie. O tym właśnie mówię – przekonanie, że „coś-jest-jakieś-i-zawsze-takie-będzie” nie pozwala Ci zmienić informacji na ten temat. Ale kiedy już to się stanie, wydaje się to oczywiste i nie możesz wprawdzie zrozumieć czemu tego nie umiałeś. Zrozum, że ludzie się tym posługują i sami zapewne nie wiedzą dlaczego.

Teraz, mam do Ciebie dwie prośby, bardzo proste ćwiczenia bazujące na wiedzy ze szkoleń NLP.

Zacznij zauważać kiedy używasz generalizacji „Zawsze, nigdy, wszędzie…” – Zastanów się czy to ma sens co mówisz. Jeżeli oczywiście interesuje Cię rezultat jaki osiągniesz wypowiadając słowa. Wpływaj na siebie i innych ludzi, sprawiaj żebyś stawał się lepszy i kierował otoczenie na lepsze ścieżki – OBSERWUJ! Kiedy usłyszysz od rozmówcy którekolwiek z przykładowych słów – zniszcz je subtelnie zwrotem, który skutecznie zepsuje sens ich zdania. Przykładowe zwroty:
Skąd wiesz, że wszyscy są głupi?”,
Kiedy myjesz zęby to też życie jest beznadziejne ?”.

Zdarza mi się posłużyć gotowymi wzorcami i kiedy słyszę „Nikt mnie nie lubi” ze spokojem w głosie pytam – Skąd wiesz, że nikt Cię nie lubi? Bo Marek i Krystian tak powiedzieli – A czy Marek i Krystian to są wszyscy jakich znasz? No nie, ale oni tak powiedzieli – A czy mają rację? Nie mają – Więc gdzie był problem?Pamiętam również:
„Nigdy nic w życiu mi nie wychodzi!”
nic?
Nic!
Kiedy śpisz też nic Ci nie wychodzi?
Wtedy jest inaczej!
Nie wiem czy wiesz, ale sen to 1/3 życia, co z resztą?
Wtedy nic mi nie wychodzi
jak idziesz do szkoły i wracasz z niej, co się dzieje wtedy?
Chodzi o to, że kiedy na czymś mi zależy, a nie potrafię tego zrobić, wściekam się i już wiem, że nic z tego nie będzie
Co Ci jest potrzebne w tamtym momencie, żebyś zrobił to na czym Ci zależy?
Spokój ducha i wsparcie drugiej osoby
Super, w takim razie pamiętaj o tym i staraj się, aby ktoś był przy Tobie. Jak myślisz ile sytuacji dzięki temu zwieńczysz sukcesem?
3 może 4 na 10.
Super, w takim razie rób tak, żeby Ci szło lepiej, a nad pozostałymi 6 – popracujemy niebawem.

Dodaj komentarz