Uśmiechnij się i używaj imienia

Prawdę mówiąc cały dzisiejszy wpis serii Baw się można by zawrzeć w tytule i postawić kropkę. Natomiast doskonale wiem, że część z was uwielbia czytać różne porady na temat komunikacji interpersonalnej, dlatego chętnie rozpiszę się również i w tym temacie.

Krótko i treściwie: bierz się do roboty!

Pamiętajmy o tym, że jesteśmy jednostkami społecznymi. Osobnikami, którzy mają kontakt z innymi niemalże codziennie w różnych miejscach na świecie. Jest to nieuniknione, dlatego dobrze by było zastanowić się nad zmianą kilku zachowań, aby lepiej żyło się zarówno Tobie, jak i innym. 

Od Konrada: Przyznam szczerze, że ze wszystkich technik z jakich korzystałem do tej pory w swoim życiu, to właśnie te dwie (uśmiech oraz zwracanie się po imieniu) są najczęściej przeze mnie używane i bardzo sobie je cenię.

Uśmiechnij się

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że gadanie w setkach książek o tym, aby się uśmiechać, bo wtedy będziesz lepiej odebrany, to nie jest czcze gadanie i im prędzej weźmiesz sobie to do serca i zaczniesz praktykować tym lepiej dla Ciebie i Twoich relacji. 

Zapytasz dlaczego?

Ano dlatego, że ludzie podczas spotkań towarzyskich dążą do pozytywnych odczuć, a nie negatywnych. Dlatego chodzą na imprezy, gdzie dobrze się bawią, jest radośnie, zabawnie, a nie chcą uczęszczać na smutne spotkania na których ciągle się płacze, a na twarzy widoczny jest smutek. 

Uśmiechanie się do znajomych jak i obcych ludzi to coś bardzo dobrego, co ustawia Cię na wygranej pozycji od samego początku, o ile nie robisz tego przesadnie, bądź sztucznie. W każdym innym wypadku nad Twoją głową, jak w simsach pojawia się zielony plusik symbolizujący, że fajny z Ciebie koleś.
Nie zniechęcaj się również, jeżeli ktoś nie odwzajemni tego ruchu. Na dzień gdy piszę te słowa przypominam sobie dwie sytuacje podczas spaceru z psem, gdy przechodnie nie odwzajemnili uśmiechu, ani nawet (!) nie odpowiedzieli dzień dobry. Może nie mieli dobrego dnia? Któż to wie. Wzruszyłem ramionami i podążałem dalej przed siebie.

Dlatego zadanie dla Ciebie Drogi studencie: Przy najbliższej okazji spaceru lub wyjścia na zakupy w samotności lub z przyjacielem – uśmiechnij się do sąsiadki, którą mijasz na klatce albo do własnego chłopaka jak go spotkasz. Zapamiętaj zmianę w swoim ciele oraz obserwuj reakcję drugiej strony.

Zwróć się po imieniu do rozmówcy

A gdyby Ci tak odpowiedzieć w filmie? Kliknij play poniżej.

Ponad 5 lat temu wyznaczyłem sobie cel. Aby studenci mogli zdobywać swoje umiejętności interpersonalne szybciej i w łatwiejszy sposób. Grupa Między Słowami uczy jak się porozumiewać, analizować zachowania i przekonywać innych do działania.

Konrad Gładyszek
Grupa Między Słowami

Dodaj komentarz