Ruchy oczu

Jak myślicie, z jakiej części ciała łatwo jest wyczytać emocje?

Prawdopodobnie się domyślacie, że chodzi o oczy. Niejednokrotnie słyszymy porównania, że oczy są zwierciadłem duszy. 

Oczy pełnią wiele funkcji. Wydawać by się mogło, że są odpowiedzialne jedynie za obserwację otoczenia, jednak tak naprawdę mają jeszcze inne zadania. Wyrażają też emocje i pomagają nam się komunikować z innymi. Dlatego nie ma co ignorować tych sygnałów, nauczmy się ich i rozpoznajmy je w otoczeniu już dziś!

 

Kilka punktów na początek

 

  • Jeśli podczas rozmowy w ogóle nie patrzycie w oczy rozmówcy tracicie dużo! – Poczucie bliskości oraz cenne informacje w jakim stanie emocjonalnym znajduje się rozmówca.
    (Ważne: są ludzie, których paraliżuje na samą myśl na patrzenie w oczy innych. Takie objawy powinny być konsultowane).
  • Ćwicząc kontakt wzrokowy dobrze jest na początek patrzeć w oczy ludziom, którzy na Was nie patrzą. To pierwszy mały krok do zmiany.
  • Uśmiech i spoglądanie lekko przymrużonymi oczami sprawia, że stajecie się o wiele bardziej atrakcyjni. Korzystajcie z tego możliwie jak najczęściej. 

Wiem, że zajrzeliście tu dlatego, bo chcecie się dowiedzieć czy spojrzenie, które ostatnio zanotowaliście od fajnej osoby, było wobec Was pozytywne czy nie. Zanim do tego przejdziemy, wspomnę o kilku zasadach, które zawsze na początku analizowania trzeba brać pod uwagę. 

W którą stronę zwykle patrzy rozmówca?

Jeśli Wasz pracownik zarówno podczas karania jak i nagradzania spogląda w dół i wzrusza ramionami – to nie możecie powiedzieć, że jest zawstydzony. Prawdopodobnie ma już tak wyrobione nawyk, że podczas interakcji opuszcza wzrok. Natomiast, jeśli na co dzień tak nie robi, a powiecie mu, że odwalił świetną robotę: on się uśmiechnie skromnie, spojrzy w dół, i machnie ręką na znak “to nic takiego” – to w tym wypadku jest większa szansa, że lepiej go odczytaliście.

Jak często mruga?

Wielu badaczy spędziło dużo czasu, aby ustalić, czy częstotliwość mrugania ma wpływ na szczerość. Gdy ktoś się jąka i często mruga, a usłyszy pytanie czy zrobił zlecone zadanie – prawdopodobnie zacznie mrugać próbując odpowiedzieć. Nie możemy wtedy powiedzieć, że częste mruganie jest oznaką kłamstwa. Po prostu ustalcie ocenę wyjściową (typowe zachowanie) i dopiero do niego się odnieście. 

Oczy - Mowa ciała

Przejdźmy więc do poszczególnych przykładów, które zaobserwowałem z własnego doświadczenia, ustaliłem po konsultacjach z klientami, bądź też odnalazłem w literaturze.

! Pamiętaj, że aby prawidłowo ocenić czyjeś intencje – musisz kierować się kilkoma zasadami. Pojedynczy gest nie musi oznaczać, że się mu podobasz !

Pojedyncze mrugnięcie

Jest kilka rodzajów mrugnięć. Jeśli będę na Ciebie patrzył i bez zmiany wyrazu twarzy mrugnę – będzie to o wiele słabszy sygnał, w porównaniu do takiego, gdy mrugnę i po chwili się uśmiechnę.

Taki sygnał ma dać Ci do zrozumienia, że nie jestem dla Ciebie zagrożeniem oraz że mogę nawiązać z Tobą dalszy kontakt.

Spojrzenie spod byka

Dość agresywne zachowanie, które może przekształcić rozmowę w coś niebezpiecznego. Otóż, ludzie zwykle dążą do równowagi i wspólnego wspierania się w interesach i potrzebach. Podczas gdy jedna ze stron spogląda z obniżoną głową – symbolizuje przygotowanie się do ataku. Dlatego tyle razy słyszeliśmy “nie patrz się na mnie spod byka”. Polecam unikanie tego zachowania, chyba, że chcesz zrobić to świadomie i w konkretnym celu. 

 

Szybkie uniesienie brwi

Bardzo często to stosuję i bardzo nieświadomie. Być może jak już Ci to powiedziałem i będziesz oglądać moje filmy – to pomyślisz “o Rany, tyle razy to robiłeś ja tego kompletnie nie widziałam/em!”. No to proszę – Proszę być bardziej czujnym!
To gest wyrażający  przywitanie. Przykuwa uwagę do naszej twarzy, pokazuje nasze np. zdziwienie, gdy słyszymy coś nowego.
Gdy będziesz wykonywać uniesienie brwi wobec obcych ludzi – np. na ulicy – szybko zauważysz, że odwzajemniają to podobnym ruchem.

Ukradkowe spojrzenie

Na pewno kojarzycie spojrzenie Księżnej Diany. Ukradkowe spojrzenie to gest uległości, który różni się od spojrzenia spod byka, ponieważ głowa jest obrócona pod kątem do odbiorcy, a oczy skierowane są w bok. Zachowanie to kojarzy się z zawstydzonymi dziećmi i podobno wzbudza to w mężczyznach współczucie i potrzebę opieki – sprawienia, aby tej konkretnej osobie nie stało się nic złego. 
Bardzo silne zachowanie, które trzeba wykonywać z rozwagą.

Princess Diana's iconic dresses are being recreated for the stage

Częstotliwość mrugania

Podczas zwykłej pracy czy rozmowy – ludzie mrugają od 6 do 8 razy na minutę. W sytuacjach stresujących – częstotliwość ta może się zwiększyć, więc warto, abyście obserwowali to zachowanie. Ważne jest to, żebyście nie wyciągali pochopnych wniosków. Obserwowanemu mogło coś wpaść do oka, dlatego częściej mruga i nie ma to nic wspólnego ze stresem, a jedynie z chęcią usunięcia ciała obcego. 

Nie mniej, pamiętaj o tym, że częste mruganie może być wynikiem aktywnego przetwarzania informacji. Wielokrotnie to obserwuję, gdy zadaję komuś trudniejsze pytanie, a ta osoba stara się udzielić odpowiedzi – mruga. Przypomina mi to skanowanie folderów w pamięci, coś na kształt ich przeszukiwania i odnalezienia interesującej informacji. 

Gdy patrzy Ci na usta

Są różne powody, dlaczego ktoś patrzy na usta rozmówcy. Jednym z nich jest chęć lepszego zrozumienia. Słowa wychodzą z naszych ust, a osoba, która na nie patrzy może nawiązywać do tego, że chce Cię dobrze zrozumieć. Żeby słowa pokonał jak najkrótszą drogę (były w jak najmniej zmienionej formie). 
To zachowanie również może mieć zabarwienie seksualne i może fantazjować na Twój temat. Nie wiem czy wiesz, ale wszystkie kobiece wargi w momencie podniecenia stają się nabrzmiałe i czerwone. Organizm daje znać, że jest gotowy do zbliżenia, dlatego faceci podświadomie patrzą kobietom na usta właśnie z tego powodu. Może być jeszcze inny powód – jadłaś szpinak i coś utknęło między jedynkami.

Kontroluj wzrok słuchacza

Czasami spotykam się z prośbą o pomoc odnośnie poradzenia sobie ze zbyt długim spojrzeniem. Na przykładzie: mężczyzna zbyt długo patrzy na kobietę. Co ona ma zrobić?
Otóż, jest kilka prostych trików, które zawsze zdejmą z Ciebie wzrok na pewien czas. 
Pierwszym jest wzięcie do ręki wskaźnika i mówienie poruszając nim. Podczas spraw biznesowych może to być aktówka, długopis. Jeśli chodzi o charakter towarzyski – możesz skorzystać z kubka z kawą, bądź też telefonu. Używaj tych rzeczy, skupiając swoją uwagę na tym, aby raz na jakiś czas spoglądał na ten przedmiot. Może to się wydawać głupie, ale niejednokrotnie tak robiłem i sam fakt tego, że chcę nakłonić kogoś do wykonania takiego działania – dawało mi wiele frajdy.
Drugim sposobem jest ustawienie swojego ciała pod takim kątem, żeby rozmówcy sprawiało kłopot ciągłe patrzenie na Ciebie. Możesz zaproponować wykonywanie takiej czynności, abyście siedzieli koło siebie, bądź stali. Granie w planszówkę po tej samej stronie stołu, oglądanie telewizji lub zaproponowanie gry “kim jest druga osoba?” Wraz ze znajomym wybieracie obserwowaną osobę i jako obserwujący staracie się rozszyfrować kim jest obiekt. Co można powiedzieć o jego ubiorze, czy ma męża? A może uwielbia technologię? – Zobacz jaki ma telefon. 

Podsumowanie

Uważam, że dobrze Wam poszło, jeśli dotrwaliście do końca tego artykułu. Poznanie mowy ciała, a w szczególności rodzajów spojrzeń – ułatwi Wam lepszą obserwację i czytanie ludzi. Ważne, abyście ćwiczyli możliwie często obserwowanie spojrzeń rozmówców i zadawali sobie pytanie – dlaczego patrzy w tą stronę? Dlaczego teraz częściej mruga? Kwestia praktyki i świat otworzy przed Wami wiele informacji 🙂

źródła

Konrad Gładyszek

Grupa Między SłowamiPonad 5 lat temu wyznaczyłem sobie cel. Aby ludzie mogli zdobywać swoje umiejętności interpersonalne szybciej i w łatwiejszy sposób. Grupa Między Słowami uczy jak się porozumiewać, analizować zachowania i przekonywać innych do działania.

Dodaj komentarz