Metafory kluczem do realizacji celów

góra lodowa w wodzie

Pewna historia

Jakiś czas temu na Podhalu była wyjątkowa pogoda, ciepło. Udało mi się zapamiętać kilka wartościowych chwil przy towarzyszącym zachodzie Słońca. Graliśmy w piłkę, rozgrywając typowy, towarzyski mecz. Nie było nas wiele, jedynie garstka młodzieży, która chce się trochę poruszać. Zacząłem rozmawiać ze znajomym o firmie, szkoleniach, wewnętrznej zmianie. Nawet płynnie przeszliśmy na temat bloga, wpisów które dodajemy. Usłyszałem wtedy: ciekawie piszecie, czytam każdy wpis. Zrozumiałem, że to co robimy nie jest tylko zwykłym tekstem. Jest przekazaniem nie informacji, a wiedzy (wykorzystanej informacji w życiu, która przekształciła się w praktykę), którą możesz użyć dosłownie wszędzie. To, że zwrócił uwagę, że blog jest wartościowy było dla mnie pewnym kopem motywacyjnym. Zrozumiałem, że jest w tym sens i dlatego też piszę to co piszę.

 

Metafory

Nie wiedziałem, czy zdradzanie tutaj konkretnych technik, które można wykorzystać do osobistych celów jest odpowiednie, ale skoro chcemy poszerzyć grupę odbiorców, to warto dać wszystkim coś skutecznego. Zacznę od swojej ulubionej techniki, jaką są metafory. 

Być może komuś z Was kojarzy się to jedynie z lekcją w szkole lub barwną historią. Żeby wpłynąć na kogoś warto użyć tego magicznego, niebosiężnego narzędzia.

Użyłem go wiele razy i używam cały czas. Nawet w tym wpisie został już raz zawarty. Pochodzi on ze sposobu rozmowy Miltona Ericksona, ale podaję to tylko dla ludzi dociekających wiedzy.

Kiedy z kimś rozmawiasz używaj historii, które wpływają na podświadomość drugiej osoby. Nie różni się to niczym innym od zwykłej rozmowy, jak Twoją dłuższą wypowiedzią i intensywniejszym wpływaniem Twoich słów.

podświadomość, góra lodowa na morzu, wierzchołek góry lodowej

Opowiadałem Ci o Wojtku…

Mówiłem o Wojtku, znajomym, który przychylnie wyrażał się na temat bloga. Kiedy Ty go czytasz, dostajesz informacje o ciekawym sposobie pisania. Potem nawiązałem, że jest to coś więcej niż tylko zbiór różnorodnych słów. Ponadto – możesz użyć tego dosłownie wszędzie! To się znacznie różni, gdybym napisał Ci : Nasz blog jest ciekawie pisany i masz go czytać zawsze i wszędzie. Nie. Użyty zwrot do Wojtka i tak odebrałeś na podświadomym sposobie. Resztę roboty robi Twój umysł.

 

Zastanów się teraz, gdzie to Ci się może przydać

Swobodnie rozmawiasz ze sprzedawcą, zanim usłyszysz ostateczną cenę – mówisz : Wie Pan co, ta sytuacja zupełnie mi przypomina zakup mojego samochodu, kiedy nie wiedziałem czy na pewno warto go kupić. Wtedy bardzo sympatyczny sprzedawca powiedział, że aby pozostawić po sobie dobry gest, da mi zniżkę 500 zł.

Masz sesję u fotografa i zdjęcia nie są najlepszej jakości. Opowiedz mu, jak ostatnio miałeś robioną sesję, to fotograf dawał z siebie wszystko, bo czuł, że to co robi jest warte każdej ceny. Zacznij opowiadać o zaangażowaniu i sukcesie w pracy. Następnie się uśmiechnij i zaczekaj na oczekiwane zdjęcia.

 

Przykład stosowania metafory:

Kiedy pracowałem jako kelner i klient czekał na resztę, rozpoczęła się delikatna rozmowa o wyjątkowo sympatycznych ludziach, którzy nieoczekiwanym trafem byli z tych samych okolic co on. Kontynuowałem: I osoba, co zaaranżowała to spotkanie – również wyglądała jak Pan i powiedziała: wie Pan co? Proszę zatrzymać resztę. Wtedy uśmiechnąłem się i szczerze podziękowałem.

Szkolenie dotyczące przekonywania innych do swojego produktu. Klientka zastanawiała się czy skorzystać ze szkolenia, więc podszedłem do niej czym prędzej spytałem o obawy i zareagowałem słowami: Widzisz, możesz pomyśleć sobie, że to co dowiesz się na tym szkoleniu nie będzie dla Ciebie odpowiednie. Ale miałem już kilka takich przypadków, że zastanawiała się dziewczyna nad wykupieniem usługi i ostatecznie z niej skorzystała. Potem, kiedy ją spotkałem, powiedziała: dziękuję, że mnie namówiłeś. Teraz używam tego wszędzie i znacznie łatwiej pracuje mi się z innymi!

Dodaj komentarz