Książki o komunikacji

Witajcie moi Drodzy,

raz na jakiś czas dostaję od Was pytanie jakie książki polecam, co warto przeczytać, co na początek, a co gdy już się jakąś wiedzę w tym temacie ma.
Dlatego postanowiłem przygotować dla Was ten materiał, aby odpowiedzieć Wam na to pytanie. Oczywiście raz na jakiś czas będę wspominał o nowych pozycjach w filmach czy będę omawiał dany temat na kanale youtube.

Rozpocznijmy więc listę książek, które są dla mnie najbardziej wartościowe i najwięcej wniosły do mojego życia. Podzieliłem je na poszczególne kategorie, aby na jednej stronie skompletować całą literaturę, którą uważam za wartościową.

 

 

Komunikacja (w tym mowa ciała)

Tematem interesuję się od dawna, i pierwszą książką, która jako pierwsza pochłonęła mnie w całości jest

MOWA CIAŁA – Allan i Barbara Pease 

Jest to raczej niezbędne kompendium wiedzy, które wyjaśnia w jaki sposób obserwować zachowania innych ludzi, są wyszczególnione w niej poszczególne gesty. Choć jest już ze mną prawie 10 lat – doskonale pamiętam, że kuły mnie w oczy dwie rzeczy. Pierwsza to śmieszkowanie autorów, którzy ucierają w niej stereotypy. To jakoś mi nie podeszło. Druga – ważniejsza sprawa: są podane badania czy twierdzenia, które wcale nie muszą pokrywać się w rzeczywistości. Jednym z najpopularniejszych badań z jakimi chyba każdy się spotkał jest badanie Mehrabiana. Choć badanie jest kwestionowane – to wartość nawet z tego tematu można wyciągnąć.

Komunikacja między ludźmi, Barge J. Kevin, Morreale Shewryn P, Spitzberg Brian H.

Co prawda wyjaśnia znacznie szerszy temat niż komunikacja niewerbalna, bo również dowiemy się czym jest komunikacja werbalna lub też ogólnie komunikacja.
Książka poparta badaniami. Zresztą jest podręcznikiem akademickim, z którego uczyłem się na psychologii. Jednak moje zdanie jest następujące: są badania, które teraz są aktualne, a za kilka lat zostaną obalone przez kolejnego badacza, który podważy słuszność poprzednich argumentów. Nie mówię, że wykonywanie badań jest złe. Mówię, że nawet to co teraz nas będzie przekonywać za kilka lat może zostać zakwestionowane przez co będziemy musieli zmienić nasze poglądy.
Nie mniej – pozycja obowiązkowa i przeze mnie bardzo polecana.

Mowa ciała w miłości – Allan i Barbara Pease

Ta pozycja tłumaczy co robimy podczas flirtowania. Dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej podczas rytuałów godowych (inaczej mówiąc podrywania).
Znajdują się tam wymienione zachowania, które po zaobserwowaniu u drugiej strony jesteśmy w stanie określić jej zamiary. Ciekawa pozycja, choć niektóre przykłady trzeba traktować z mocnym przymrużeniem oka.

Potęga perswazyjnej komunikacji – Tonya Reiman

 Ksiązka, która towarzyszyła mi w latach 2011-2014, Skumulowana wiedza, w której zarówno można dowiedzieć się dużo o mowie ciała, jak i wpływaniu na innych. Jak sam tytuł książki wskazuje. Spodobał mi się program 21 dni, nazwany hucznym “Obudź w sobie samca Alfa”. Co prawda, jest już co raz mniejsza moda na bycie samcem alfa,

I Ty jesteś mentalistą! – Manuel Horeth

Rozdziały tej książki podzielone są na poszczególne zmysły, które powinniśmy ćwiczyć. Krótko mówiąc książka uczy jak rozumować innych ludzi w podobnym stylu jak w serialu Sherlock na Netflixie. 

Dużo ćwiczeń, który otworzyły mi oczy na to dlaczego ludzie zachowują się tak, a nie inaczej.

Szlifowanie charakteru

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi w epoce cyfrowej – Dale Carnegie & współpracownicy

Książka, którą mam przy sobie już 10 lat i wracam do niej wielokrotnie, gdy mam chęć poćwiczyć umiejętności interpersonalne. Będąc sfrustrowanym na kogoś, biorę tą książkę w dłoń i czytam o tym, że ja również mogę się mylić, a przyznanie się do tego – najprędzej zbuduje porozumienie. Tworząc dla Was materiały zdarza mi się złapać za tą pozycję, bo są w niej przykłady o zapamiętywaniu imion, afirmowaniu tego co dobre, bądź też jak słuchać innych.

Charakter – Łukasz Kielban

Książka autora kanału na youtube: Czas Gentlemanów. Pozycja, która niesamowicie wpłynęła na moje postrzeganie świata i żadna z innych pozycji w tej kategorii nie była dla mnie tak przyjemna i skuteczna. Choć ktoś patrząc z boku mógłby powiedzieć: Skoro to jest książka, która najbardziej na Ciebie wpłynęła, a po Tobie nie widać, że ćwiczysz nad charakterem czy nad stylem – to spokojnie, zmieniłem w sobie od przeczytania pierwszej strony bardzo dużo.

Savoir vivre

Doskonale zdaję sobie sprawę, że wiele osób omija szerokim łukiem ten termin oraz rzeczy z nim związane. Jeśli interesujecie się tematami, które poruszam na kanale na Youtube – powinniście również zainteresować się savoir vivre. Mówię to dlatego, bo jest to niesamowicie mocno powiązane z kompetentną komunikacją. Jeśli nie znacie podstaw tego jak zachować się u znajomego na obiedzie, na dyskotece czy też w samochodzie jako gość – to macie wiele okazji do popełnienia niesamowitych błędów. 

Savoir vivre – Gisela Tautz-Wiessner

Lekkostrawny, przyjemny podręcznik, który wyjaśnił mi wiele reguł, o których nie miałem pojęcia. 

Kto pierwszy podaje dłoń podczas spotkań biznesowych?
Jakiej długości powinna być spódnica podczas formalnego spotkania?
Kiedy wręczać kwiaty?
W jaki sposób się witać na ulicy?

Między innymi na te pytania możemy uzyskać odpowiedź i zastosować wiedzę niemalże od razu w swoim życiu.

Praca ze sobą

Czasami skupiamy swoją uwagę na tym jak komunikować się z innymi. Chcemy robić to efektownie i efektywnie. Chcemy przekonywać innych, bądź też ich czytać jak z otwartej książki. 
Niestety zapominamy, że komunikacja intrapersonalna (gdy uświadamiamy sobie poziom własnego ja – zaczynamy prowadzić ze sobą rozmowę) jest niemniej ważną częścią naszego życia. Słusznym, dobrym i właściwym jest korzystanie z odpowiednich narzędzi, które pomagają nam panować nad własnym stresem, uczą nas odpoczywać, bądź też nakłaniają nas do odpowiedniego postępowania. Dlatego przygotowałem dla Was kilka książek, z których korzystam i są dla mnie bardzo cenne.

Submodalności – Connirae i Steve Andreas

Książka ta rozkłada na czynniki pierwsze wyobrażenia jakie mamy w głowie. Pamiętacie wczasy na plaży kilka lat temu? To zapewne jakiś obraz, który kojarzy Wam się z jakąś letnią piosenką. W tej książce są odpowiedzi jak wzmacniać takie wspomnienia i usuwać jeśli są niepotrzebne. Uczy również zakładania sobie kotwic kinestetycznych – czyli pożądanych stanów, które chcemy mieć w danym momencie.

I to wszystkie pozycje, które uważam za warte. Jeśli macie jakieś pytania, koniecznie napiszcie komentarz. Wiele komentarzy na youtube dotyczy właśnie tego skąd pozyskuję wiedzę, dlatego liczę, że ten materiał odpowie większości w tym temacie. 

Dziękuję Wam za przeczytanie. Cieszę się, że treści, które Wam prezentuje są dla Was wartościowe. Jest to bardzo motywujące i nastraja do dalszego działania. 

Do zobaczenia!

Komentarzy: 1

  1. Test pisze:

    Cześć, z tej strony Test. Napiszę sobie skromny, testowy komentarz.
    Pozdrowienia dla czytających!

Dodaj komentarz