parallax background

Jak zachowywać się podczas świąt?

Święta to czas szczególny. Chcemy je spędzić dobrze i w rodzinnej atmosferze. Jednak są pewne sprawy, które nie do końca są wyjaśnione i nie wiemy jak się zachować na przykład podczas otwierania prezentów. Dzisiejszy materiał przygotowałem właśnie na tą okoliczność. Zapraszam.

Przytulenia

Zacznijmy od początku - słyszysz dzwonek do drzwi i wiesz już, że przyjeżdża Twoja serdeczna ciocia, która nie omieszka Cię wyściskać, wycałować i pociągnąć za policzek. To jest bardziej niż pewne. Częste takim przywitaniom są teksty typu:
“ale Ty wyrosłeś, no proszę bardzo, stoi przede mną przystojniak”.
Nie daj Boże jesteś w koszuli i mama założyła Ci krawat więc słyszysz:
“no, no, no, ale się odstrzeliłeś, mamy teraz o jednego mężczyznę więcej w tym domu, o proszę i nawet Ci pierwszy wąs rośnie”.

I z każdym słowem czujesz zażenowanie, które rozpływa się po Twoim ciele i zastanawiasz się czy na wigilijnym stole powinny być noże.  Niestety na takie ciotki często rady nie ma, bo tak się po prostu zachowują. To jest ich styl komunikacji. Nie potrafią inaczej, są już trochę starsze, może ktoś im tak kiedyś robił, więc one też tak robią Tobie. To nie jest Twoja wina.
Jeśli wiesz, że taka sytuacja będzie miała miejsce, możesz przygotować tekst, który wycelujesz do ciotki w odpowiednim momencie:
"Myślałem, że ciocia już z tego wyrosła".
Albo  
"Skup się ciociu na moim młodszym bracie, on bardziej woli takie zabawy".

To są jedynie przykłady, ale pokazują one, że taki sposób powitania nie jest dla Ciebie odpowiedni i wolałbyś nie być traktowany jak mała pyza. Koniec końców, jak będziesz miał 50 lat to i tak dobrze będziesz wspominać swoją ciotkę za te głupawe zachowania.

Niekomfortowa cisza

Czasami zapada niekomfortowa cisza. Przy Wigilijnym stole zdarzy się, że siada nowa dziewczyna Twojego brata lub potencjalny szwagier. Niestety nie wiesz o nim zbyt wiele, ale to jest dobra wiadomość. Nawet bardzo dobra! Dzięki temu masz nieograniczoną ilość ścieżek prowadzenia rozmowy, a każda prowadzi Cię do innej historii. Wyobraź sobie, że nowo poznana osoba jest dość pewna siebie, więc rozmowa o pracy (czyli czym się zajmuje) będzie na miejscu. 
Warto kilka dni przed czasem świątecznym dowiedzieć się kto będzie gościł i zastanowić się nad możliwymi tematami. Dzięki temu, na spokojnie możesz pomyśleć jakie tematy poruszać. Wiem, że może to brzmieć dla Ciebie absurdalnie, bo kto by się nad tym zastanawiał jednak jest to bardzo dobra technika - przygotuj się wcześniej, dzięki temu unikniesz nieprzygotowania w czasie trwania spotkania. Dajmy na to, że mam siostrę. I dajmy na to, że ma partnera, który dajmy na to zagości na najbliższej wigilii. Mogę od rodziny, lub od niej samej dowiedzieć się kim jest i co robi. Podstawowe tematy, które poruszyłbym od zera jeszcze przed wiosłowaniem łyżką byłyby następujące :
"Czy byłeś już kiedyś u nas w mieście?"
"Czym się interesujesz?"
"Co zwykle jada się w Twoich stronach na wigilię?"
"Gdzie poznałeś się z moją siostrą?"


(to może być dość ryzykowne, bo ludzie poznają się czasami w naprawdę głupich sytuacjach, ale dla rozluźnienia atmosfery i lekkiego ryzyka takie pytanie bym zadał).

Wypytywanie 

Wszystko fajnie, bo prześwietliliśmy wcześniej przeszłość naszego szwagra, ale teraz on nie pozostaje nam dłużny i atakuje nas swoimi tematami (lub też któraś ciotka). Leci pierwszy pocisk:

kiedy dziewczyna? 

A problem jest w tym, że nie jesteś zbyt śmiałą osobą i nie masz dużego kontaktu z płcią przeciwną. Co bym odpowiedział w tej sytuacji? 

Sam do końca nie wiem, ale fajnie, że o to pytasz, na pewno jak coś będzie to się o tym dowiesz. Zagrałbym jeszcze żartem nawet do ciotki: A masz jakiś pomysł jak poznać dziewczynę?

Życzenia i łamanie się opłatkiem 

Bardzo lubię atmosferę świąteczną, jednak łamanie się opłatkiem i mówienie życzeń przez długi czas wywoływało we mnie zakłopotanie. No bo co życzyć, spełnienia marzeń, sukcesów, zdrowia i pieniędzy? Każdemu w sumie to samo. To tak jak z pozdrowieniami:
- z kim rozmawiasz przez telefon?
Z WOJTKIEM
- o pozdrów go
OK, ON TEŻ CIĘ POZDRAWIA
- o dzięki.
No i po co to jest? Można by powiedzieć, że po nic. Jednak dzięki temu pokazujemy, że o kimś myślimy. Ponadto są to też pozytywne słowa z naszej strony czasami kierowane w stronę osób z którymi mieliśmy konflikt, a cała ta otoczka i przełamanie się opłatkiem jest pewnego rodzaju pretekstem do przebaczenia i zapomnienia tego co złe. 

Podsumowując: Co życzyć? 
Kilka propozycji, których sam używam:
Zdrowia, sukcesów, tego żebyś się nigdy nie zmieniał.
Marek, Satysfakcji z pracy, udanych relacji z dziewczyną. Widać, że do siebie pasujecie.
Mamo, żebyś nadal była najlepszą mamą na świecie. Życzę Ci zdrowia i żeby Twoje dzieci osiągnęły duży sukces.

(To na pewno rozładuje atmosferę, a Twojej mamie na pewno na tym zależy). Moja chyba słyszy to co rok.


Nie wiem czy u Was też to występuje, ale w swoich stronach spotykam się ze sporadycznym  odrywaniem 2 milimetrów opłatka. Albo ktoś tak odrywa z mojego, żeby mu się zmieścił pod paznokciem i potem go zjada, albo gdy chce żebym zerwał jego to trzyma jak 10 latek kurczowo marsa ze sklepiku, żebym tylko nie wziął za dużo i koniec końców również zrywam kilka milimetrów opłatka. Skoro już się dzielimy i sobie dobrze życzymy to powinniśmy okazać trochę szczodrości, co nie? 

Podzielę się z Tobą jeszcze smutnym doświadczeniem na jednej z wigilii pracowniczych jakiś czas temu. Sympatyczna atmosfera, wszystko pięknie, jednak podczas życzeń opłatek, który odłamałem od nieznanej mi osoby był po prostu słony. Nie wiem skąd, ale tylko jedna osoba taki miała, inne były w porządku. 

Prezenty

Dla wielu najciekawsza część świąt. Element zaskoczenia, obdarowanie. Wiadomo, że nie po to się spotykamy w rodzinnym gronie, ale zawsze miło jest zobaczyć co się dostało. 
Pamiętaj o tym, że atakowanie choinki i chaotyczne sprawdzanie gdzie jest Twój prezent nie jest ładnym widokiem, dlatego polecam albo robić to delikatnie i w czasie kiedy przyszła na Ciebie kolej, albo zaczekać aż ktoś kto będzie podawać prezenty spod choinki wypowie Twoje imię. Wiem, że to może być ciężkie - ale się opłaca i dużo lepiej wygląda. 

Przejdźmy teraz do nietrafionych prezentów, ponieważ nie zawsze dostaniesz to co chcesz, na przykład może skończyć się na skarpetach i trzech mandarynkach. Wiem, okropne, ale tak też może być. Poważnie mówiąc - nie czytasz książek, a dostałeś książkę. Nie malujesz się, a dostałaś zestaw do makijażu?

Trudno, rozpakuj prezent na spokojnie, pooglądaj go i podziękuj.  Zwykle wtedy mówię: może się kiedyś przyda, dzięki. Daję wtedy znać, że prezent jest lekko nietrafiony, ale zostawiam opcję, że faktycznie być może z niego kiedyś skorzystam. Jeśli osoby zauważą, że prezent kompletnie Ci nie przypadł może zaproponują, że jeszcze można go wymienić albo coś z nim zrobić. Wielkim nietaktem są teksty typu

“już takie coś mam, nie chcę tego, na co mi to, przyda się do rozpalenia kominka”.

Asertywność w piciu

Ostatni temat, który warto przedyskutować, choć tyczy się on osób pełnoletnich. Czasami na stole wigilijnym pojawia się alkohol, tak dla rozluźnienia atmosfery lub z przyzwyczajenia. A Ty nie chcesz pić. Jednak wujek, bądź szwagier mocno Cię do tego zachęca. W tej sytuacji warto podać jakikolwiek powód. Ludzie często odpuszczają po usłyszeniu powodu. No bo zobacz. Ktoś mówi:
- Stary, dawaj na jednego, napij się, są święta no chooodź.  A Ty powiesz: - nie nie piję. To za chwilę spotkasz się z dalszym namawianiem - nie gadaj, ze mną się nie napijesz?!
Jednak z badań wynika, że podawanie nawet irracjonalnego powodu sprawia, że ludzie są przychylni naszej decyzji. Dlatego jeśli masz problem z asertywnością i zwykłe nie, dziękuję nie wystarczy - posłuż się tą metodą. Był dość popularny eksperyment w latach 70. Ludzie stojąc w kolejce do skserowania dokumentów zwracali uwagę na nową osobę, która chciała wejść w kolejkę i mówi: “Przepraszam, mogę stanąć przed panem?” Mało kto się na to godził. Jednak gdy zdanie brzmiało: “Przepraszam, mogę stanąć przed panem, ponieważ muszę coś skserować” lub też “przepraszam, mogę stanąć przed panem, ponieważ się bardzo spieszę” - na ostatnią prośbę ponad 90% ludzi zareagowało przychylnie. Dlatego też, wymyśl sobie powód typu: nie dzięki, nie piję, mam swoją dietę. Albo dzięki, to miłe, jednak te święta chcę zachować w trzeźwości. Powody często odpychają natrętnych i w końcu dadzą Ci spokój. 

Dodaj komentarz