Artur Ligęska – Niespójność w zeznaniach

Artur Ligęska w DD TVN

O statnio dostałem kilka propozycji, aby stworzyć materiał o Arturze, autorze książki "Inna Miłość Szejka". Postanowiłem napisać artykuł o tej sytuacji, jednak nie pełno-wymiarowo, a jedynie rzucając kilka spostrzeżeń. Jeśli nie jesteś obeznany w temacie postaram się to jak najszybciej powiedzieć: Artur będąc w słabej sytuacji życiowej wyjechał do Dubaju, aby wyjść na prostą i spłacić dług. Miał pomysł, który realizował. Podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - spotykał się z jednym z synów prężnie rozwijającego się szejka. Gdy Artur zobaczył w jaki sposób spędza czas jego znajomy postanowił zerwać z nim kontakt. Okazało się po czasie, że syn szejka darzył Artura szczególnym uczuciem i zdecydował, że nie puści go wolno. Albo pozbawi wolności, albo zabije. Koniec końców Artur wydał książkę i udziela się w mediach oraz dba mocno o PR.


1.Dlaczego jest uśmiechnięty?

Artur w każdym materiale jaki pojawił się w sieci przy promocji książki jest uśmiechnięty. Opowiadając o wydarzeniach (oczywiście nie wszystkich), witając się z prowadzącymi. Komentarze na portalach pokazują, że po takich przeżyciach (jak wynika z relacji Artura: gwałt, głodzenie, poniżanie) nie byłby tak radosny. Artur również wspomina, że jest zdrowy psychicznie i psychiatrycznie Podobno potwierdzają to badania.


Rada dla Ciebie Jeśli chcesz przekonać kogoś do swojej wersji wydarzeń, powinieneś wpisywać się w ramy tejże sytuacji. Dzięki temu pokażesz, że jesteś spójny na poziomie (Twoje myśli -> uczucia -> zachowanie). W tym wypadku społeczność ma duże wątpliwości, ponieważ występuje rozbieżność pomiędzy tym co o Tobie myślą, a tym jak się zachowujesz


2. Raz wiedział - Raz nie wiedział.

Chcę przedstawić tą sytuację możliwie jasno, ponieważ wymaga ona zaznajomienia się z dwoma materiałami po około 2 minuty. Z opowieści Artura w pierwszym materiale od 3:47 wynika, że:

  • Spotykał się z synem Szejka
  • Był na imprezie na której zobaczył nastolatki noszące coś białego na srebrnych tacach
  • Napisał, że nie chce mieć z nim kontaktu
  • Dostał sms'a z groźbą
  • Był na lotnisku i go nie przepuścili


Z kolei w drugim materiale 4:43 słyszymy taką wersję:

  • Spotykał się z synem Szejka
  • Był na imprezie na której zobaczył nastolatki noszące coś białego na srebrnych tacach
  • Był na lotnisku i go nie przepuścili
  • Nie wiedział jeszcze wtedy, że zrobił to syn szejka

Rada dla Ciebie

Jeśli naginasz prawdę, upewnij się, że wszystkie wersje, które wypowiesz są ze sobą spójne. W takich sytuacjach możesz się łatwo wyłożyć. Agenci FBI przesłuchując podejrzanych często stosują technikę "opowiedz od końca". Mianowicie proszą o opowiedzenie historii od końca. Zmyślone elementy są uwidocznione, ponieważ podejrzany musi poświęcić dużo uwagi na przypomnienie sobie co nawymyślał i jak to poukładać na linii czasu.


3. Aktorstwo i atencja?

Kolejnym zarzutem ze strony społeczności (umówmy się - to ona decyduje czy ktoś się wydaje prawdomówny czy też nie) - jest aktorstwo, tania muzyka w filmach mająca za zadanie podbudować napięcie. Sam oceń odtwarzając film obok.


4. O mowie ciała - Niespójność

Są pewne osoby, których nie chciałbym analizować i mimo chęci nie podejmuję się pewnych tematów. Nie mniej jednak powyższa sprawa jest dla mnie bardzo intrygująca i nie mogłem oprzeć się podzielenia z Tobą tymi uwagami. Co do mowy ciała najbardziej przykuwa uwagę dysonans. Był jak to określa w piekle, jego doświadczenia nie różnią się niczym od 2 Wojny Światowej poza komorami gazowymi. Mimo tego jego ciało jest zrelaksowane, na twarzy przy kamerach gości uśmiech i poczucie humoru. Nie chcę oceniać, ale głos ludu ma w sobie ziarno prawdy.